MałopolskaTransport zbiorowy

Petycja w sprawie codziennych pociągów Muszyna-Poprad

W przygotowanej petycji mieszkańcy zwracają się z prośbą o dotrzymanie ustaleń z 2017r. podjętych na polsko-słowackiej międzyrządowej grupie roboczej ds. transgranicznych połączeń komunikacyjnych.  W czasie posiedzenia zgodzono się na wprowadzenie całorocznych, codziennych połączeń kolejowych na trasie Muszyna-Poprad po okresie udanego pilotażu, który już dawno minął.

Na posiedzeniu polsko-słowackiej międzyrządowej grupie roboczej ds. transgranicznych połączeń komunikacyjnych w Katowicach 10-11 października 2017 roku podjęto decyzję o wprowadzeniu stałych połączeń na linii Poprad – Muszyna – Kraków. Prace kontynuowano na kolejnych polsko-słowackich spotkaniach, które odbyły się w latach 2017-2018 m.in. w Czadcy, Krakowie, Popradzie, Żylinie i Tatrzańskiej Javorinie. Dotyczyły one rozwoju polsko-słowackich regionalnych połączeń autobusowych i kolejowych. „Ustalenia podjęte na posiedzeniu polsko-słowackiej grupy roboczej w Katowicach oraz na kolejnych spotkaniach, dotyczące codziennej i całorocznej formuły kursowania pociągów Muszyna-Poprad zostały zaprotokołowane, a w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego pozostają wszelkie raporty z tych lat, dotyczące docelowej formuły transgranicznego transportu kolejowego i autobusowego. Ustalenia te zostały bez żadnych zastrzeżeń zaakceptowane przez dyrekcję Departamentu Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego (ówczesną i późniejszą) oraz przez ówczesne i obecne władze województwa. Sprawy były omawiane na Komisji Rozwoju Sejmiku, spotkały się z powszechną aprobatą i nigdy w żaden sposób nie zostały podważone. Przedstawiona formuła była też zaakceptowana przez stronę słowacką, która również nalegała na docelowe funkcjonowanie pociągów jako codziennych i całorocznych”.

W 2017 roku strona słowacka nalegała na uruchomienie pociągów nie tyle na trasie Poprad – Muszyna, ale na trasie Poprad – Muszyna – Kraków, jako pociągów codziennych i całorocznych. Strona polska poinformowała wtedy, że nie ma takiej możliwości ze względu na prowadzoną modernizację torów na trasie Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna, w czasie której doszło do czasowego zamknięciu tej trasy dla pociągów (przez część roku pociągi Kraków – Muszyna – Krynica kursowały, a przez resztę tego okresu tory były zamknięte). Tylko z tego względu ustalono, że pociągi Poprad – Kraków należy uruchomić po zakończeniu tej modernizacji, a na razie należy uruchomić pociągi na skróconej trasie Poprad-Muszyna. W zamian zapewniono, że w Muszynie będzie możliwość przesiadki na pociągi lub autobusy zastępcze do Krakowa.

Jako strona społeczna domagamy się pełnej realizacji powyższych ustaleń” – czytamy w treści petycji. „Dopuszczamy dojście do nich stopniowo, w taki sposób, że od 1 czerwca do 30 września 2024 pociągi Muszyna-Poprad będą kursować codziennie, a od października – jedynie w weekendy, a następnie już od grudniowego rozkładu jazdy w 2024 roku lub od 2025 roku – codziennie przez cały rok. Domagamy się również uruchomienia codziennych, całorocznych bezpośrednich pociągów Budapeszt – Koszyce – Kraków (proponowanych w 2022 roku przez stronę słowacką i węgierską) oraz pociągów: Poprad – Muszyna – Kraków – Warszawa – Gdynia i Koszyce – Kraków a także codziennych dalekobieżnych pociągów kursujących przez przejście Łupków – Medzilaborce (na przykład z ukraińskiego Mukaczewa przez Čiernou nad Tisou, Medzilaborce, Łupków do Rzeszowa). Nie ma żadnego uzasadnienia do tego, by podobne połączenia uruchamiać jedynie z Czech i Austrii nad polskie morze (Praga – Wrocław – Gdynia, Wiedeń – Bohumin – Gdynia), a z niezrozumiałych względów nie uruchamiać podobnych połączeń z Węgier, przez Wschodnią Słowację i Małopolskę do Gdyni. Domagamy się również pełnej realizacji wszystkich dotychczasowych ustaleń w zakresie uruchomienia samorządowych autobusów transgranicznych począwszy od czerwca 2024, lub przynajmniej rozpoczęcia intensywnych prac nad nimi, w tym autobusów Zakopane – Wysokie Tatry – Poprad” – piszą autorzy petycji.

Link do petycji w portalu petycjeonline: https://www.petycjeonline.com/muszynapoprad

Zdjęcie ilustracyjne: ARCHIWUM. Pociąg na peronie w Popradzie.

opracował: Sebastian Kolemba

Jeden komentarz do “Petycja w sprawie codziennych pociągów Muszyna-Poprad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.