Błonia CzyżyńskieCzyżynyDzielniceMiasto Krakóww obronie zieleni

Kraków: Miasto dalej chce zabudowywać zabytkowe lotnisko

„Wyłożony projekt niestety dalej dopuszcza zabudowę zielonego obszaru lotniska w szczególności terenu”pola wzlotów”- alarmuje profil Lotnisko Rakowice – Czyżyny. Chodzi o teren między tzw. centrum nauki a osiedlem Akademickim. „A to będzie grać na korzyść potencjalnych deweloperów. Np. z tego co wiemy to zarówno Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki , zarząd województwa Małopolskiego (rządzi PiS) oraz tzw. centrum nauki (dyrektor powołany bez konkursu przez PiS) mają plany zabudowy tego terenu. Jak bardzo faworyzujący deweloperów jest cały projekt tego planu zagospodarowania niech przemówią liczby:

  • tereny przeznaczone pod zabudowę -> 67%
  • tereny przeznaczone na zieleń -> 13%

Jeśli nie zgadzacie się na dalszą zabudowę i dewastację lotniska, jeśli zależy Wam by plan który zostanie uchwalony służył mieszkańcom a nie deweloperom – to serdecznie was zapraszamy do udziału w publicznej dyskusji która będzie miała miejsce w Urzędzie Miasta Krakowa. Szczegóły zamieszczamy na grafice – informuje strona Lotnisko Rakowice-Czyżyny na FB.

W innym wpisie informuje: „Ktoś chce w najbliższym czasie wybudować „wjazdy/wyjazdy” do działki (pow. ok. 1ha) która w procedowanym właśnie projekcie planu zagospodarowania jest przeznaczona jako ZU „Zieleń Urządzona”. Czyli jest to teren na którym będzie mógł powstać np. park. (grafika w załączniku). Teren oznaczony jako ZP.4 oraz żółtą obwódką). Wg. uzyskanych nieoficjalnie informacji tym „kimś” ma być… Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – to ten podmiot jest właścicielem działki”. Strona stawia pytanie: „Dlaczego publiczna uczelnia chce wybudować dojazd do niezabudowanej, zielonej działki? I kiedy chce to zrobić ? Czy jeszcze przed uchwaleniem planu zagospodarowania? I co publiczna uczelnia zamierza zrobić z tą działką ?

Strona przypomina: w tym miejscu do niedawna istniała górka. „Górka która w zimie służyła dzieciom, a w czasie słynnych pikników lotniczych służyła jako idealny punkt obserwacyjny dla EPKK Spotters . Niestety. Prezydent Jacek Majchrowski i marszałek województwa Witold Kozłowski (PiS) woleli w tym miejscu wybudować drogę do tzw. centrum nauki”.

Link do dyskusji na żywo również ONLINE: https://umk.webex.com/wbxmjs/joinservice/sites/umk-en/meeting/download/07f25bbc428d4be8865f76274585373a?siteurl=umk-en&MTID=m2e6d73c3709fb200fe94ee28e7f8a21e

Do 13 lutego 2024 r można składać uwagi do tego projektu.

O sprawie pisze też Dziennik Polski: https://dziennikpolski24.pl/krakow-pas-startowy-w-czyzynach-do-zabudowania-jest-projekt-planu-mieszkancy-alarmuja/ar/c1-18258137?

więcej o tym terenie przeczytasz w dziale Błonia Czyżyńskie: https://chcemyoddychac.pl/category/bcz/

Sebastian Kolemba

Grafika: FB/ Lotnisko Rakowice – Czyżyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.