Błonia CzyżyńskieCzyżynyDzielniceMałopolskaw obronie zieleni

Czyżyny: Postawili jedno centrum, ale to za mało. Stawiają drugie.

Zabudować „na siłę”

Mieszkańcy nie mogli zrozumieć dlaczego na siłę nie pozwala się tam pozostawić zielonej szczeliny między blokami a MCN-em. Zagadka wyjaśniła się na drugi dzień, gdy na internetowej stronie urzędu marszałkowskiego pojawiła się informacja o budowie kolejnego centrum. Tym razem Centrum edukacyjno-badawczego i szkolenia służb ratowniczych. Jak urząd informuje na swojej stronie „10 instytucji – państwowych, samorządowych, naukowych, dydaktycznych oraz reprezentujących służby ratownicze – chce powołać w Krakowie „Centrum edukacyjno-badawcze i szkolenia służb ratowniczych w Małopolsce”. Centrum ma służyć bezpieczeństwu mieszkańców całego regionu. List intencyjny w tej sprawie podpisali [25 stycznia 2024 – przyp. red] wicemarszałek Łukasz Smółka i przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskiego Centrum Nauki „COGITEON”, Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych do Spraw Wypadków Drogowych” (https://www.malopolska.pl/aktualnosci/samorzad/centrum-edukacyjnobadawcze-i-szkolenia-sluzb-ratowniczych-wspolpraca-dla-bezpieczenstwa-malopolan). Chodzi o 3,5 hektarowy obszar ziemi w Czyżynach należącej do Politechniki Krakowskiej który przez zasiedzenie wyrokiem sądu przejął prywatny inwestor – jak argumentował w sądzie – sadził tam rabarbar. „Po zasiedzeniu nieruchomości zdecydował się na sprzedaż. Ziemie kupił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za 10 mln złotych” – informuje „Rzeczpospolita w ślad za Onet.pl.

Foto: Archiwum. Klatka z filmu TV BWiP. Na ujęciu z drona widać teren przed rozpoczęciem budowy MCN COGITEON. Rzeczywiście coś tam rośnie.

O projekcie planu w pigułce poinformował 25 stycznia Dziennik Polski w tekście red. Piotra Rąpalskiego: „Dla wolnych jeszcze od zabudowy terenów projekt zakłada budynki usługowe pomiędzy Cogiteonem a Osiedlem Akademickim. Zabudowę mieszkaniową, wysoką – przy skrzyżowaniu Bora-Komorowskiego i Stella-Sawickiego. Wolny od zabudowy teren zielony wzdłuż dawnego pasa startowego położony na południe od niego. I drugi taki teren między końcówką pasa a Stella-Sawickiego. Ponadto możliwość zabudowy usługami cały szeroki pas wzdłuż Stella-Sawickiego od Bora-Komorowskiego aż po al. Jana Pawła II.”   (https://dziennikpolski24.pl/krakow-pas-startowy-w-czyzynach-do-zabudowania-jest-projekt-planu-mieszkancy-alarmuja/ar/c1-18258137?)

Usługi w miejsce zieleni i jeszcze większe „korki”

Wraz z kolejnym wyłożeniem planu zagospodarowania przestrzennego zabudowa na terenie zachodnich Czyżyn jest coraz intensywniejsza. Zgłaszane są coraz to nowe uwagi do planu jednak większą moc sprawczą mają te, które zgłaszane są przez inwestorów. W pierwszej wersji planu pomiędzy budynkami Cogiteonu a os. Akademickim umieszczony był teren zielony, który dawał wytchnienie mieszkańcom. Obecnie ten teren zielony zamienił się w teren z usługami. Mogą tu powstać również akademiki, które – jak praktyka pokazuje – mają możliwość zamieniania się w hotele. Kto wie czy w niedalekiej przyszłości nie zamienią się one w mieszkania na wynajem długoterminowy? Niestety zupełnie po macoszemu w planie został potraktowany problem dojazdu i obsługi komunikacyjnej nowego obiektu jakim jest centrum nauki. Dojazd do okolic Cogiteonu już dzisiaj jest zakorkowany. Już kilka lat temu ZDMK przyznał ze skrzyżowanie Bora Komorowskiego/ Andersa/ Wiślicka/Stella-Sawickiego jest na granicy wydolności. Mimo to doprojektowali tam jeszcze ruch do MCN-u. Z drugiej strony każą nawracać na już niewydolnej agrafce na wysokości skrzyżowania ulic Florera i mjr. Pisarka. To skrzyżowanie już jest na granicy wydolności. Mieszkańcy os. Dywizjonu mają problem w godzinie szczytu wyjechać na główną ulicę, którą jest al. Stella-Sawickiego. Sytuacji nie poprawiają samochody wjeżdżające tutaj od strony ul. Orlińskiego i os. Avia – poprzez ul. Włodarczyka.  Niestety proponowane rozwiązania komunikacyjne to tylko pudrowanie trupa. Możemy się tu spodziewać przecież nie tylko turystów indywidualnych, ale przede wszystkim autobusów. Niestety w rozwiązaniach przyjętych w planie widać, że projektanci tego nie uwzględnili.

Podczas dyskusji przedstawione zostało stanowisko RD Czyżyny. W wypowiedzi nowa przewodnicząca Anna Gieras powiedziała, że rada stoi na stanowisku takim jak mieszkańcy, którzy oczekują tam zieleni.  Jak podsumowuje na swoim profilu Anna Diakowicz nowa członkini rady dzielnicy „Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy os. Akademickiego, przedstawiciel Politechniki oraz radni dzielnicy 14. Mieszkańcy wnioskowali o przywrócenie zagospodarowania terenu sprzed kwietnia 2023r. oraz możliwość przywrócenia dla obszaru Un5 [teren między MCN „Cogiteon” a budynkami os. Akademickiego – przyp. red] terenu zielonego. Ponadto wskazują na niedostosowanie infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej i wód opadowych w zawartym planie”.

Liczy się tylko beton…

Facebookowy profil Lotnisko Rakowice – Czyżyny informuje: „Jeszcze nie opadł kurz po dyskusji na temat projektu planu zagospodarowania przestrzennego na której pokazano zmiany sprzyjające zabudowie tego obszaru” a już urzędnicy przyznali, że „na zielonym polu wzlotów chcą umożliwić budowę hotelu lub akademiku. Przedstawiciel Politechniki  Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki zapytał urzędników czy są świadomi potencjalnych odszkodowań, które Politechnika może sobie rościć. […] Tego samego dnia, reprezentant zarządu województwa małopolskiego pan Smółka (PiS) ogłasza, że chce wybudować… nowe centrum na terenie zabytkowego lotniska przy udziale m.in. (zero zaskoczenia?) Politechniki, Centrum Nauki oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego”. Strona stawia też pytanie retoryczne: „Dlaczego krakowscy urzędnicy z wydziału planowania przestrzennego zrobili krok wstecz i zaproponowali gorszy projekt, faworyzujący zabudowę zabytkowego lotniska zamiast go chronić?”. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć przysłuchując się publicznej dyskusji. Pani dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMK wyjaśniła w czasie dyskusji, że miasto musi uzgadniać projekty zagospodarowania z urzędem marszałkowskim. Bez zatwierdzenia przez UMWM projekt MPZP ląduje w koszu.

Mieszkańcy mają czas na zgłaszanie uwag do 13 lutego 2024r.


Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.