CzyżynyDzielnicew obronie zieleni

Deweloper ukarany za zniszczenie drzew z os. Dywizjonu 303

Pamiętacie sprawę drzew z osiedla Dywizjonu 303? To te drzewa o które walczyli mieszkańcy osiedla zamieszkujący okoliczne bloki. Ci, którzy sami je posadzili i pielęgnowali. Deweloper zbudował ścianę bloku tuż przy linii drzew, a wzmacniając głębokie wykopy pod garaże uszkodził wielometrowymi pylonami – wbijanymi kafarem w ziemię – ich system korzeniowy. O sprawie informowała na FB strona D303 – mieszkańcy osiedla Dywizjonu 303 oraz strona Dzielnica XIV Czyżyny. Na ten temat powstały też dwa materiały filmowe, które można obejrzeć na FB oraz w serwisie YouTube.

Jak informuje Mariusz Waszkiewicz z TnROP (Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody) ostatecznie deweloper firma SPRAVIA (wcześniej: spółka BUDIMEX Nieruchomości) został ukarany za zniszczenie 12 drzew. Postępowanie administracyjne trwało 3 lata. Kara administracyjna wynosi 47.415zł jednak 70% jej wysokości (tj. 33.190,50zł) została odroczona na 5 lat „gdyż stopień żywotności drzew nie wyklucza zachowania przez nie żywotności”. Pozostała część kary tj. 14.224,50zł musi zapłacić na rachunek bankowy UMK w terminie 14 dni od dnia w którym decyzja stanie się ostateczna.

TV BWIP – Drzewa z Dywizjonu (wer. reżyserska). Materiał z lutego 2021r.
TV BWiP – Drzewa z Dywizjonu 2. Materiał z października 2021r.

Decyzja wydana została przez Wydział Kształtowania Środowiska w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, na mocy Kodeksu Postępowania Administracyjnego, ustawy o Ochronie Przyrody i Rozporządzenia Ministra Środowiska.

Treść decyzji Prezydenta Miasta Krakowa dostępna w pliku PDF do pobrania poniżej.


Zapraszam również do grupy Czyżyny rozmawiają.

Sebastian Kolemba

Jeden komentarz do “Deweloper ukarany za zniszczenie drzew z os. Dywizjonu 303

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.