Bez kategoriiBłonia CzyżyńskieCzyżyny

Ponowny spust wody z budowy MCN. Rzecznik nie odpowiada

20 września po raz pierwszy poprosiłem rzecznika prasowego MCN COGITEON o komentarz do filmu jaki otrzymałem od jednego z mieszkańców. Na nagraniu wyraźnie widać węża z którego tryska woda, która następnie rozlewa się po powierzchni zabytkowego pasa Lotniska Rakowice-Czyżyny. Mieszkaniec twierdził, że to z budowy.

Jeszcze tego samego dnia Pan Piotr Koziarz odpowiedział że przesłał wiadomość do generalnego wykonawcy – firmy Hochtief Polska. Niestety odpowiedzi wciąż nie było. Postanowiłem więc przypomnieć o moim pytaniu w dniu 19 października. Niestety do dziś nie otrzymałem już żadnej odpowiedzi. Jak poinformował mnie jeden z ekspertów z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej odprowadzanie wody na sąsiednie działki stanowi złamanie prawa wodnego – konkretnie art. 29 prawa wodnego.Takie działanie naruszają stosunki wodne w gruncie. Ekspert zwrócił też uwagę na bezpośrednią bliskość ujęcia głębinowego wody dla Mistrzejowic i Czyżyn. Jak stwierdza: w okolicy ujęć wodnych nie wolno wprowadzać żadnych wód, nawet deszczówki.

Filmik nagrany przez mieszkańca

Teren był kontrolowany w lipcu tego roku przez PINB na wniosek Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, który jednak nie stwierdził nieprawidłowości. Urzędnicy informują – w piśmie kierowanym do Stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców” – że odprowadzanie wód z inwestycji nie zagraża ujęciom wody eksploatowanym przez krakowskie wodociągi.

O sprawie wczesniej pisałem tutaj: https://chcemyoddychac.pl/czytelnicy-pisza-znow-jest-spuszczana-woda-z-budowy-na-pas-startowy-lotniska-rakowice-czyzyny/

tutaj: https://chcemyoddychac.pl/woda-z-budowy-na-pasie-zbiornik-retencyjny-nie-wystarcza/

i tutaj: https://chcemyoddychac.pl/ciecz-z-budowy-mcn-u-na-pasie-lotniska-czyzyny-rzecznik-wyjasnia/

Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.