Kampania Wyborcza 2023Miasto Krakóww obronie zieleni

Nihil novi Panie Dominiku! [komentarz]

Portal Love Kraków informuje o nietypowej kampanii Dominika Jaśkowca kandydata Platformy Obywatelskiej na posła, obecnie radnego Krakowa. Nie jest to jednak żadna nowość na krakowskim podwórku – trzy lata wcześniej zioła w doniczkach rozdawał mieszkańcom Łukasz Gibała. Podczas jej pierwszej edycji (w sierpniu 2020r.) do rąk mieszkańców trafiło 1,5 tys. ziół w doniczkach. Potem Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców zorganizowało jeszcze dwie edycje tej akcji.

– Kampania może być pożyteczna społecznie. Zamiast zaśmiecać Kraków ulotkami proponuję rozdawać zioła – mówi w wypowiedzi dla portalu LoveKraków.pl Jaśkowiec. – Chcemy państwa zachęcić do siania ziół. Zioła to zdrowie, witaminy, energia dla nas wszystkich. Będziemy rozdawać bazylię – podkreśla Jaśkowiec.

A jak swoją akcję (zapoczątkowaną w 2020r.) komentował Lukasz Gibała?

– Miejskie rolnictwo to nowoczesny i ekologiczny pomysł na wykorzystanie zurbanizowanej przestrzeni. W mikroskali może to być ziołowy ogródek hodowany we własnym „M”. Takie podejście daje nam dostęp do świeżych roślin i sporo satysfakcji z tworzenia zielonych enklaw w mieście. Nie mówiąc już o znacznie większej przyjemności, jaką daje jedzenie samodzielnie wyhodowanych warzyw czy ziół zamiast tych ze sklepu – mówił rok później w czasie drugie edycji akcji pn. „Niezłe Ziółka” Łukasz Gibała. – Chcieliśmy pokazać, że w mieście, nawet mieszkając w bloku, można być blisko natury i czerpać z tego radość. Mamy nadzieję, że tą akcją zachęciliśmy Krakowian do tworzenia mini ogrodów wspólnie z sąsiadami, tak by korzystać z nich mogły całe wspólnoty – uzupełniał swą wypowiedź.

Foto: FB/ Kraków dla Mieszkańców. Łukasz Gibała rozdaje zioła w doniczkach. Sierpień 2020r.

Z tego wniosek nasuwa się sam: krakowskiej Platformie nadal brakuje innowacyjnych pomysłów i konstruktywnych działań do tego stopnia, że muszą uciekać się do kopiowania pomysłów konkurencji.

Sebastian Kolemba

Zdjęcie ilustracyjne: FB/ „Kraków dla mieszkańców”.

źródła:

  1. https://wybory.lovekrakow.pl/aktualnosci/nietypowa-kampania-wyborcza-radny-z-krakowa-rozdaje-ziolo_52670.html
  2. https://www.krakowdlamieszkancow.com/co-robimy/urban-farming-po-raz-drugi-w-krakowie-stowarzyszenie-krakow-dla-mieszkancow-rozdalo-15-tysiaca-ziol-w-doniczkach/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.