Miasto KrakówNowa HutaTransport zbiorowy

Kraków: Likwidacja tramwaju do Walcowni bez konsultacji, wbrew protestom



Tekst został przedrukowany ze strony Platforma Komunikacyjna Krakowa – PKK

Pięć lat temu, 17 listopada 2018, zamknięta została trasa tramwajowa do Walcowni. Decyzja podjęta bez konsultacji z mieszkańcami, a nawet wbrew ich protestom. Decyzja, która była trzymana w tajemnicy i – dziwnym przypadkiem – została ogłoszona dwa dni po wyborach samorządowych. By ugasić protesty społeczne, Miasto twierdziło, że zmiany tras są tymczasowe i że „chce, by okres wyłączenia torowiska był jak najkrótszy”.

Mimo tego, trzy lata później, w 2021, podczas remontu ulicy Ujastek, usunięto rozjazdy w stronę Walcowni, tym samym na stałe odcinając ją od reszty sieci. Oczywiście, kursy na odcinku do Walcowni nie były najbardziej tłocznymi na świecie. Jednak miały swoich pasażerów, co potwierdzały badania wykonane kilka lat wcześniej – w godzinach szczytu na końcowym odcinku tramwaje woziły po kilkadziesiąt osób na kurs. Dodajmy, że zmiana – zwłaszcza w początkowym okresie – nie przynosiła oszczędności, a nawet zwiększała koszty. Linia „22” i tak musiała zjeżdżać na Kopiec Wandy by zawrócić, a trasa ta jest tylko kilkaset metrów krótsza. A dochodziły za to koszty uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej.

Wydaje się też, że od pięciu lat Miasto nie ma pomysłu jak obsłużyć w zamian zamknięty odcinek: próbowano już z autobusami 117/272, 242, 132, 722, 148, 138. Próbowano 142/442 lecz mieszkańcy Stoków skarżyli się na wydłużenie podróży do centrum Nowej Huty. Próbowano ze 117/242 lecz pasażerowie z Wadowa i Łuczanowic protestowali, bo utrudniło to dojazd do Urzędu Pracy. Teraz pod przykrywką budowy S7 znów próbuje się z 242 i 272 (dawniej 117), oraz wariantami 142/442. A nuż pasażerowie się znudzą i nie będzie im się chciało znów protestować.

Platforma Komunikacyjna Krakowa – PKK

Zdjęcia: Platforma Komunikacyjna Krakowa – PKK.
1. Rozjazd w stronę Walcowni z ulicy Ujastek. Na wysokości rozebranego budynku GOP (Gabinetu Ochrony Pracy).
2. Widok na pętlę Walcownia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.