Błonia Czyżyńskie: Prace budowlane mimo braku ostatecznej decyzji
Jak informuje strona stowarzyszenia „Błonia Czyżyńskie” rozpoczęcie prac przy budowie Małopolskiego Centrum Nauki COGITEON „stoi w sprzeczności z Art.10a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568)”.
W opublikowanym na swojej stronie internetowej i na Facebooku oświadczeniu czytamy:
„Od początku uważnie przyglądamy się całemu procesowi budowy MCN COGITEON. Jesteśmy zaniepokojeni faktem braku nadzoru archeologicznego przy rozpoczęciu i prowadzeniu prac budowlanych na terenie zabytkowego lotniska Rakowice- Czyżyny. Naszym zdaniem istnieją przesłanki do tego, by taki nadzór zapewnić z uwagi na uzasadnione obawy, że prace budowlane bezpowrotnie zmienią strukturę zabytku, a ewentualne cenne – z historycznego punktu widzenia – znaleziska mogą przypadkowo zostać uszkodzone bądź zniszczone. Tym bardziej niepokoi nas fakt rozpoczęcia prac budowlanych mimo, że postępowanie o wpisie do rejestru zabytków nie zostało zakończone. Ich rozpoczęcie stoi w sprzeczności z Art.10a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568)”.
Artykuł ten mówi (w ust. 1), że od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia […] robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Natomiast ust.2 w/w artykułu precyzuje, że zakaz ten dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie. Wyjątek od tego może stanowić tylko i wyłącznie fakt gdy prowadzenie tych prac wpływa na obronność i bezpieczeństwo państwa (o czym wspomina ust. 3).
Stowarzyszenie uzupełnia, że budowę tego obiektu rozpoczęto również mimo nadal nie zatwierdzonego dojazdu do nowej instytucji. Jak argumentują „Wariant 5b forsowany przez miasto prowadzi do zniszczenia terenów w sprawie których toczy się postępowanie konserwatorskie. Jest też nieuzasadniony ekonomicznie ponieważ istnieją warianty wycenione taniej”. Autorzy powołują się w tym na artykuł, który ukazał się w Gazecie Krakowskiej. W tekście Piotra Ogórka pokazano wszystkie opracowane do tej pory warianty i ich wycenę. „Będąc mieszkańcami liczymy na szybką i stanowczą reakcję właściwych instytucji oraz marszałka województwa, który być może nie ma świadomości, że takie prace prowadzone są sprzecznie z ustawą o ochronie zabytków” – podsumowują w wydanym oświadczeniu „Błonia Czyżyńskie”.
link do oświadczenia: http://bloniaczyzynskie.vxm.pl/oswiadczenie-stowarzyszenia-blonia-czyzynskie-ws-prowadzenia-prac-budowlanych-pomimo-braku-prawomocnej-decyzji-o-wpisie-do-rejestru-zabytkow