Małopolskapowiat krakowskiTransport zbiorowy

Autobusem z Pękowic do Zielonek. Nowe linie gminnej komunikacji

Blisko rok temu pisałem o uruchomieniu trzech linii komunikacji gminnej na terenie gminy Michałowice. W kwietniu 2023 pierwsze trzy linie uruchomiła gmina Zielonki, a od stycznia 2024 kursować zaczną kolejne trzy. Dzięki porozumieniu z gminami Michałowice oraz Wielka Wieś autobusy komunikacji gminnej dotrą również do Górnej Wsi, Michałowic oraz Giebułtowa. Tym samym wreszcie zostanie zapewniony m.in. dojazd mieszkańców Pękowic do własnej gminy. Do tej pory mogli dojechać tam tylko własnym samochodem, rowerem albo dojść na piechotę.

Od 2 stycznia 2024 na terenie gminy będzie funkcjonować 6 linii komunikacyjnych: W1, W2, W3, W4, W5 i W6. Korektom ulegają trasy linii W1, W2, W3 oraz wprowadzane są nowe linie W4, W5 i W6. Według nowych rozkładów jazdy autobusy linii wewnętrznych nie będą kursować zarówno w soboty, jak i dni świąteczne” – informuje strona internetowa gminy Zielonki. To samo opublikowane jest na stronie gminy na FB. Ta informacja jest bardzo dziwnie napisana dlatego poprosiłem gminę o doprecyzowanie czy autobusy komunikacji gminnej rzeczywiście będą jeździć tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Istniejąca linia W1 z przystanku Batowice Powstańców Wiadukt pojedzie przez Dziekanowice, Bosutów, Boleń Pętlę, Bibice Rynek do Węgrzc. Trasę zakończy na przystanku Węgrzce Centrum Medyczne.

Linia W2
pojedzie z Pętli w Woli Zachariaszowskiej przez Garlicę Duchowną Garliczkę, Owczary, Brzozówkę, Przybysławice, Januszowice, Korzkiew do Grębynic Mogiełki.

Linia W3 pojedzie z Zielonek z ul. Słonecznej przez Marszowiec Pętlę i Bibice do Węgrzc na pętlę autobusową.

Nowością są trzy linie: W4, W5 i W6

W4 pojedzie z Michałowic przez Górną Wieś, Wolę Zachariaszowską, Garlicę Duchowną, Garliczkę, Przybysławice, Korzkiew do pętli w Grębynicach.

W5 pojedzie z Batowic przez Dziekanowice do pętli w Węgrzcach.

W6 rozpocznie trasę pod Szkołą w Zielonkach i pojedzie przez Pękowice do Giebułtowa i dalej w dół do Trojanowic. Swoją trasę zakończy na pętli w Trojanowicach.

„Głównym celem projektu jest rozbudowa komunikacji zbiorowej na terenie gminy Zielonki, która pozwoli mieszkańcom dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy oraz szkoły. Ceny biletów nie ulegną zmianie: bilet jednorazowy ulgowy kosztuje 1 zł, a normalny 2 zł. Można zakupić bilet miesięczny na wszystkie linie: 20 zł za ulgowy oraz 40 zł za normalny. Z bezpłatnych przejazdów w komunikacji gminnej realizowanej na terenie gminy Zielonki będą mogły skorzystać m.in.: dzieci do 7 roku życia, uczniowie szkół podstawowych, dzieci z rodzin wielodzietnych, osoby powyżej 70 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz posiadacze biletu metropolitalnego. Do przejazdów ulgowych będą upoważnione m.in.: młodzież ucząca się w szkołach średnich (do 24 roku życia), emeryci do ukończenia 70 roku życia, studenci” – informuje gmina Zielonki na swojej stronie internetowej.

Opracował: Sebastian Kolemba

Zdjęcie ilustracyjne: bus M1 komunikacji gminnej z Michałowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.