MałopolskaTransport zbiorowy

Autobus Łososina Dolna – Nowy Sącz

W pierwszej połowie stycznia informowałem o braku komunikacji zbiorowej, która umożliwiała mieszkańcom trzech wsi z terenu gminy Łososina Dolna: Znamirowic, Tabaszowej i dojazd do Nowego Sącza. Napisałem w tej sprawie do urzędu gminy Łososina Dolna i do nowosądeckiego starostwa powiatowego. Odpowiedzi jakie uzyskaliśmy można podsumować jednym zdaniem: urzędy przerzucają się argumentami, a autobus Łososina Dolna – Nowy Sącz nie jeździ.

Nikt nie chce kursować

Tego samego dnia w którym pojawił się artykuł z informacją że autobus Łososina Dolna – Nowy Sącz przestał kursować napisaliśmy zapytanie do Gminy. W treści wiadomości pytałem o działania podjęte przed 1 stycznia i po nim oraz czy gmina zgłaszała potrzeby przewozowe na tej trasie do powiatu nowosądeckiego i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. W odpowiedzi Wójt gminy Pan Andrzeja Romanka poinformował, że w ub.r. podejmował rozmowy z przewoźnikami, ale nikt nie chciał przejąć tej linii. W Nowym Roku podjęto inicjatywę uchwałodawczą, aby uruchomić linię o charakterze użyteczności publicznej ale tylko na odcinku Tabaszowa – Tęgoborze. Wg gminy pozwoli to na dalsze skomunikowanie z Nowym Sączem. Poinformował też, że powiat nie organizował i nie organizuje transportu o charakterze użyteczności publicznej.

Powiat nie ma możliwości

Te same pytania zadałem starostwu powiatowemu. W udzielonej odpowiedzi przekazano nam informacje ze „Do chwili obecnej zezwolenia na w/w trasę wydawał i wydaje Prezydent Miasta Nowego Sącza […] zgodnie z przepisem Art.18 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym”. Urząd odpowiada też że art. 4 ustawy o publicznym transporcie nie dotyczy powiatu, wskazując że to gminy powinny tworzyć związki międzygminne mające na celu organizacje transportu. „I takie porozumienia zostały zawarte pomiędzy Prezydentem Miasta Nowego Sącza, a poszczególnymi gminami. W związku z w/w przepisami Powiat Nowosądecki nie jest organizatorem transportu zbiorowego na wymienionej trasie, ani też nie ma możliwości na chwilę obecną wydania takiego zezwolenia”. W dalszej części informuje że gmina   Łososina Dolna  nie zgłaszała potrzeb przewozowych do Starostwa z uwagi na fakt, że zezwolenie na taką trasę wydał  Prezydent Miasta Nowego Sącza (miasto to jest na prawach powiatu). Wskazuje też że pismem z  dnia 30 listopada 2021 r. Wojewoda Małopolski  poinformował w imieniu Rządu jednostki samorządowe o wsparciu na realizację zadań publicznych, tym razem na rozwijanie połączeń komunikacyjnych i odsyła mnie na stronę wojewody. „W omawianym przypadku Urząd Gminy Łososina Dolna jest odpowiedzialny za organizację transportu na terenie swojej gminy, a w razie potrzeby powinien zaangażować się w tworzenie związków międzygminnych w celu realizacji publicznego transportu zbiorowego” – podsumowuje Zastępca  Dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu w sądeckim starostwie Pan Piotr Cebula.

Efekt przerzucania się argumentami: autobusu niema.

Dopytałem więc gminę dlaczego skoro nie znalazł się żaden chętny przewoźnik nie zgłoszono się wcześniej o wsparcie do Funduszu Autobusowego, by nie dopuścić do wstrzymania komunikacji? Na to pytanie nie otrzymałem już odpowiedzi. Analogicznie starostwo nie odpowiedziało już na moje pytanie o wzajemne zrzucanie z siebie obowiązku powiatowych przewozów pasażerskich czyli takich między dwoma sąsiadującymi powiatami. Przypomnę tylko, że miasto Nowy Sącz jest powiatem grodzkim, zaś gmina Łososina jest na terenie powiatu ziemskiego Nowosądeckiego, które to ze sobą sąsiadują.

zdjęcie ilustracyjne: Autobus dalekobieżny Autosan A0909L Tramp z 2001 roku w barwach PKS Nowy Sącz.
źródło: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów. Autor: Burdzio

Przeczytaj wcześniejszy artykuł: Gmina Łososina bez autobusu do Nowego Sącza
Zapraszamy na nasz profil na FB: https://www.facebook.com/autobusylokalneSebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.