MałopolskaTransport zbiorowy

Gmina Łososina bez autobusu do Nowego Sącza

Od Nowego Roku mieszkańcy trzech wsi z terenu gminy Łososina Dolna: Znamirowic, Tabaszowej i Rąbkowej nie mają jak dojechać do Nowego Sącza. Seniorzy nie mogą dotrzeć na wizyty lekarskie, młodzież do szkoły, a aktywni zawodowo do pracy.

Niestety powtarza się schemat z gminy Tomice o której pisałem wcześniej . Tam też nie zadbano o połączenie, które działało na zasadzie komercyjnej. Nikt z gminy ani z powiatu nie zadbał o utrzymanie połączenia. Gmina prowadziła rozmowy o kontynuacji połączenia na zasadach komercyjnych, ale nikt się nie zgłosił.  Jak twierdzi jeden z radnych – wójt nie zgłosił się do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych z prośbą o dofinansowanie połączenia. Gmina zorganizowała tylko dowóz dzieci do szkół podstawowych na swoim terenie – bo do tego obliguje ją prawo oświatowe.

Warto przypomnieć definicje przewozu użyteczności publicznej z ustawy o publicznym transporcie zbiorowym:

  • przewóz o charakterze użyteczności publicznej – powszechnie dostępna usługa w zakresie publicznego transportu zbiorowego wykonywana przez operatora publicznego transportu zbiorowego w celu bieżącego i nieprzerwanego zaspokajania potrzeb przewozowych społeczności na danym obszarze;

Jak mówi ustawa organizatorem transportu zbiorowego jest gmina, powiat, województwo lub minister transportu. Nowy Sącz jest miastem na prawach powiatu, gmina Łososina znajduje się na terenie powiatu ziemskiego nowosądeckiego, tak więc to komunikacja odbywa się de facto między dwoma powiatami, a więc wydaje się logiczne, że koordynować to powinno się na szczeblu wyższym a więc wojewódzkim. Ustawa mówi też, że „gmina licząca mniej niż 50 000 osób, może zgłosić potrzeby transportowe dotyczące linii komunikacyjnych wykraczających poza obszar swojej właściwości, bezpośrednio do starosty albo marszałka województwa właściwego ze względu na przebieg tych linii komunikacyjnych”.

O sprawie jako pierwsza poinformowała TVP3 KRAKÓW.

Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.