MałopolskaTransport zbiorowy

Z Bardejowskich Kupeli do Krynicy-Zdroju słowackim autobusem

Słowacja uruchomiła od 1 lipca linię autobusową łączącą dwa uzdrowiska, Bardejowskie Kupele na Słowacji z Krynicą-Zdrój po stronie Polski. Jest to jednak pilotażowa linia autobusowa. Połączenie między dwoma uzdrowiskami zapewnił bardzo dobry słowacki przewoźnik SAD Prešov. Za przejazd nowoczesnym autobusem można zapłacić u kierowcy gotówką lub kartą bankomatową.

Ustalonym przystankiem docelowym jest dworzec PKP w Krynicy-Zdroju. Zgodnie ze słowacką informacją internetową Prešovský Samosprávny Kraj (PSK) zainwestował 50 tysięcy euro w to połączenie, a sam projekt pilotażowy ma wspierać transgraniczny transport i turystykę. Cena biletu – 2,90 euro. Linia działała dwa razy dziennie w każdym kierunku, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Czas podróży ok. godziny: wyjazd z Krynicy-Zdroju o godzinie 9:17. Powrót z Bardejowskich Kupeli o 16:03. Mało kto wie, że taka linia istnieje. Były prowadzone obustronne rozmowy (Polski i Słowacji), aby uruchomić tak bardzo potrzebne połączenia obu krajów, zarówno kolejowe jak i autobusowe. Sprawy były omawiane wcześniej na Krynica Forum 2022 z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Ireneusza Merchela, Prezesa Zarządu PKP PLK. Po stronie polskiej w Krynicy-Zdroju, brak jakiejkolwiek reklamy tego autobusu, prawidłowego rozkładu jazdy na przystanku, na tzw. dworcu (jeżeli można go tak nazwać). Piszemy „:tzw.” ponieważ miejsce to straszy dziurami w jezdni oraz brakiem poczekalni. Mikroskopijny, niewidoczny rozkład odjazdu autobusu naklejony przez Słowaków (na jednej z dwóch) tablic stanowiskowych, jakby potajemnie, z drugiej strony tablicy. Stan przyjmowania gości z zagranicy wręcz fatalny, nie wspomnę o polskich podróżnych, którzy zupełnie nic nie wiedzą, bo i skąd!

Jeżeli mówimy o Krynicy-Zdroju jako o Perle Polskich Uzdrowisk, to niech ta „Perła” zacznie w końcu jakoś wyglądać od strony bramy do miasta, jaką jest zapewne dworzec. Jak cię widzą tak o tobie mówią i piszą! Chyba już dość tego wstydu! Nie wolno w żadnym wypadku zaprzepaścić tego co może w przyszłości stanowić ważny trzon komunikacyjny dla Krynicy w połączeniach kolejowo-autobusowych z całą Polską i ze światem. Skoro przewoźnik słowacki udostępnił swoje autobusy do regularnych połączeń to należy się tylko cieszyć, ale należałoby też pomóc w sprawach opisanych j.w.

klatka z filmu MTV24.

Trzeba wiedzieć, że Słowacja przyjmuje turystów w sposób godny, po Europejsku. Co do uruchomionego kursu autobusowego pomiędzy Polską a Słowacją należy zaznaczyć, że przebiega on przepiękną trasą z Krynicy-Zdroju przez Tylicz, Muszynkę, 33-tysięczne miasto Bardejów (który dysponuje nowoczesnym, europejskim dworcem autobusowym) do Bardejowskich Kupeli. Przepiękne widoki krajobrazowe. Jeżeli ktoś nie chce jechać do Bardejowskich Kupeli, może wysiąść w Bardejowie aby zobaczyć historyczne miasto, a jest co oglądać i z Bardejowa wrócić tym samym autobusem do Krynicy-Zdroju. Bardejowskie Kupele, czyli Bardejów Zdrój to słynne uzdrowisko na Słowacji. Architektura samego centrum podobna do krynickiej. Dużo zieleni, parków, terenów spacerowych, pensjonatów, hoteli, obiektów sportowych z pływalnią włącznie. Można zjeść, napić się kawy czy piwa. Bardejowskie Kupele oraz miasto Bardejów to miejsca warte zwiedzenia. Dużo tu się też dzieje pod kątem kultury, turystyki i sportu.

Tekst pochodzi z opisu filmu z kanału MTV24 umieszczonego w portalu YT https://youtu.be/CDYBvOILjhs?si=UMnZMg2A4lCJdDbp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.