Mistrzejowice

Miasto nadal chce zabetonować nam łąki!

Niestety skandalów związanych z terenami zielonymi w Krakowie nie ubywa a – jak nietrudno się domyślić – przybywa. Po Zakrzówku, Paprociowym Lesie, Srebrnej Polanie i Parku Woźniców przyszedł czas na łąki na północy Mistrzejowic.

Chodzi o teren na północy os. Boh. Września, który rozciąga się od ul.Piasta Kołodzieja na zachód w stronę Cmentarza na Prądniku Czerwonym. Przypomnijmy, że jesienią opinia publiczna zapoznała się z planami MPZP Mistrzejowice Północ, który zakładał, że łąki zostaną zabudowane zabudową wysoką do 25m i dodatkowo pocięte siecią dróg i rond – o czym informowała na Facebook-u strona „BWiP – mieszkańcy Bohaterów Września i Piastów„. Po proteście społecznym 2 grudnia 2019 na komisji planowania przestrzennego UMK, głosami radnych PiS, a przy wstrzymujących się głosach KO i Przyjaznego Krakowa – udało się przyjąć poprawkę złożoną przez jednego z radnych, aby te łąki uchronić od zabetonowania. O sprawie informowała TV KRAKÓW w materiale filmowym, który został wyemitowany w wieczornej Kronice dzień później.

link do Kroniki TV Kraków (oglądać od 4 minuty i 30 sekundy)

mistrzejowice walczymy o nasze łąki

Niestety teraz problem wraca. Miasto nadal mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców planuje zabudować łąki na północy Mistrzejowic, dodatkowo… zwiększając wysokość zabudowy do 36m. „W tym miejscu betonu jest już dość” – mówią mieszkańcy. „Do starych osiedli Piastów i Bohaterów Września dobudowano nowe: Piasta Park, Dom-bud, żółte bloki po drugiej stronie Urzędu Skarbowego i Piasta Towers. Bez zmiany układu komunikacyjnego”. Wniosek jedynie sensowny. Nie zagęszczać już zabudowy i pozostawić tam zieleń.Na wizualizacji przygotowanej przez miasto widać jak łąki zostaną zabudowane wysokimi blokami i rozcięte jezdnią. Jak mówią mieszkańcy dodatkowy wyjazd jest osiedlu potrzebny, ale nie w tym miejscu i nie kosztem łąk! Obawiają się też, że droga w takim kształcie przy jednoczesnym pozostawieniu głównej ulicy Piasta Kołodzieja bez zmian spowoduje pojawienie się tranzytu przez ulice osiedlowe.

<<Z pomocą wyszukiwarki Google’a dotarliśmy do dokumentu: „Koncepcja programowo – przestrzenna układu komunikacyjnego w rejonie os. Piastów (wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach)”, w którym są tabelki (s. 191) z szacunkami natężenia ruchu w 2020 i 15 lat później – w roku 2035. W przyszłym roku na ul. Piasta Kołodzieja (na odcinku Rondo Piastowskie – Urząd Skarbowy) ma on wynieść 18513 pojazdów na dobę. Jeżeli nic się nie zmieni, po 15 latach szacowany ruch wzrośnie do 26907 aut na dobę. Po realizacji planowanych inwestycji drogowych na odcinku Rondo Piastowskie – Urząd Skarbowy autorzy szacują ruch na 4699 pojazdów na dobę, a 15 lat później na 8617 pojazdów na dobę. Z tych danych jasno wynika, że ruch przy ul. Piasta Kołodzieja znacznie obniży się, a więc nie będzie ryzyka pojawienia się swoistego by-pass-u przez osiedle.>>

(„Beton zamiast łąki – czy tak musi być?” https://www.maszglos.pl/…/beton-zamiast-laki-czy-musi…/)

Oczywiście te szacunki mają szansę się sprawdzić o ile powstanie obwodnica. Jeżeli jej nie będzie to obawy mieszkańców są – naszym zdaniem – w pełni uzasadnione. Mieszkańcy nie zamierzają złożyć broni i będą walczyć o tereny rekreacyjne na północy dzielnicy, których miasto (i niektórzy politycy) chcą ich pozbawić. Sprawie będziemy się przyglądać.

rysunek projektu MPZP Mistrzejowice Północ

Jeden komentarz do “Miasto nadal chce zabetonować nam łąki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.