powiat krakowskiTransport zbiorowy

Zielonki uruchamiają gminną komunikację [komentarz]

Zielonki są drugą po Michałowicach gminą która uruchamia własną komunikację zbiorową. Od poniedziałku 17 kwietnia mieszkańcy będą mogli korzystać z trzech tras, które będą łączyć: Węgrzce z Dziekanowicami, Grębynice z Wolą Zachariaszowską oraz Węgrzce z Osiedlem Łokietka. Niestety mieszkańcy Pękowic nadal nie mają bezpośredniego połączenia ze swoją gminą.

Autobusem do pracy i szkoły

Głównym celem projektu jest uruchomienie trzech linii na terenie gminy Zielonki, które pozwolą mieszkańcom dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy oraz szkoły. Zaplanowano codziennie 45 nowych kursów, po 15 na każdą linię.

Linia W1 połączy Węgrzce z Dziekanowicami przez Bibice, Boleń i Bosutów. Przystanek początkowy będzie na pętli w Węgrzcach, a końcowy w Dziekanowicach przy kapliczce.

Linia W2 połączy Grębynice z Wolą Zachariaszowską przez Korzkiew, Januszowice, Przybysławice, Brzozówkę, Owczary, Garliczkę i Garlicę Duchowną.  Przystanek początkowy będzie na pętli w Grębynicach, a końcowy na pętli w Woli Zachariaszowskiej.

Linia W3 połączy Węgrzce z os. Łokietka przez Bibice. Tutaj przystanek początkowy będzie na pętli w Węgrzcach, a końcowy na przystanku Zielonki Słoneczna zlokalizowanym przy ul. Lawendowej. Gmina informuje, że linia W3 będzie się zatrzymywać na przystanku Zielonki Szkoła jednak ten przystanek będzie oddany do eksploatacji dopiero z końcem kwietnia.

Mapka linii gminnej komunikacji w Zielonkach
Mapka linii gminnej komunikacji w Zielonkach. Źródło: https://zielonki.pl/nowe-linie-komunikacyjne-w-gminie-zielonki/

Tanio czy drogo?

Na uruchamianych liniach bilet jednorazowy ulgowy będzie kosztował 1 zł, a normalny 2 zł. Będzie można zakupić bilet miesięczny na wszystkie linie: 20 zł za ulgowy oraz 40 zł za normalny. Z bezpłatnych przejazdów w komunikacji gminnej realizowanej na terenie gminy Zielonki będą mogły skorzystać m.in.: dzieci do 7 roku życia, uczniowie szkół podstawowych, dzieci z rodzin wielodzietnych, osoby powyżej 70 roku życia, osoby niepełnosprawne. Do przejazdów ulgowych będą upoważnione m.in: młodzież ucząca się w szkołach średnich (do 24 roku życia), emeryci do ukończenia 70 roku życia, studenci.

Pękowice nadal bez połączenia z własną gminą

Serce rośnie że kolejna gmina stawia na transport publiczny. W końcu nie każdy ma samochód lub może – z różnych przyczyn – się nim poruszać. Musze jednak wrzucić łyżkę dziegciu do tej beczki miodu: patrząc na mapę nasuwa się wniosek, że nadal nie ma połączenia autobusowego z Pękowic do Zielonek. Mieszkańcy tej miejscowości nadal aby załatwić sprawę w Gminie muszą wsiadać do samochodu, a dzieci autobusem MPK dojechać do najbliższej szkoły w Krakowie, albo pieszo iść do Zielonek. Widać też, że mapkę przygotowano na starym czarno-białym podkładzie.

Zbiorkom z rządową dotacją

Na funkcjonowanie tych linii gmina Zielonki otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w wysokości 1 178 712 zł. Pozostała kwota ok. 600 – 700 tys. zł. rocznie będzie pochodziła z budżetu gminy. W przetargu startowały trzy firmy, a wybrano ofertę firmy Transport Osób i Towarów Stefan Krzysztof Kucala z Widomej w gminie Iwanowice.

Na podstawie materiałów Gminy Zielonki opracował: Sebastian Kolemba


Rozkłady linii W1

Rozkłady linii W2

Rozkłady linii W3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.