Błonia CzyżyńskieCzyżynyMiasto Krakóww obronie zieleni

Zabytkowy Pas ciągnie się dalej niż widać!

Zabytkowy pas startowy lotniska Rakowice-Czyżyny ciągnie się dalej niż można to obecnie zobaczyć. Przetrwał blisko 60 lat… pod ziemią! – informują okoliczni mieszkańcy.

Jak udało mi się dowiedzieć mieszkańcom udało się potwierdzić przypuszczenia, że pod cienką warstwą ziemi znajduje się zabytkowy betonowy pas startowy. Informacje uzyskałem z dwóch źródeł – od dwóch mieszkańców, którzy to sprawdzili robiąc małą odkrywkę. Jak mówią na beton pasa natrafili – w zależności od miejsca – na głębokości od 30cm do 1m. Tym samym potwierdziły się słowa Karola Plachy Hetmana o tym, że „wysypywano ziemię z pobliskich budów. Tak zasypano około 1 500m dróg kołowania” które opublikowano na stronie polot.net.pl.

Przypomnijmy: lotnisko to było pierwszy polskim lotniskiem w Niepodległej Polsce. „To właśnie tu w 1912 roku powstało jedno z pierwszych na ziemiach polskich lotnisko, będące zarazem jednym z najnowocześniejszych lotnisk w Europie” – informuje swoim profilu stowarzyszenie „Błonia Czyżyńskie”. „W nocy 30 / 31 października 1918 roku, lotnisko przeszło pod komendę Polską. Oficer armii austro-węgier Polak kapitan Florer przy pomocy Polskiego personelu przejął obiekt, a wraz z nim około 30 samolotów, nie dopuszczając do ich dewastacji. Następnie kapitan oddał lotnisko pod rozkazy Polskiego Komendanta Miasta Kraków pułkownika Bolesława Roi. W ten sposób obiekt stał się pierwszym lotniskiem po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Polskę niepodległości”
https://www.polot.net/pl/lotnisko_czyzyny_rakowice_2009r

W 1942 r. Niemcy rozpoczęli budowę betonowego pasa ale – jak informuje strona polot.net.pl – „nie zdołali jej sfinalizować. Nawet nie powstało 50 metrów pasa”. Cywilny Port Lotniczy Kraków Rakowice istniał w okresie 1927 – 1963, kiedy to przeniesiono je do Balic. Ale jeszcze w 1969 roku, można było z Czyżyn skorzystać jako z lotniska zapasowego.

Przeczytaj również wcześniejszy artykuł o wycince drzew tym miejscu. https://chcemyoddychac.pl/rozpoczeto-wycinke-drzew-na-terenie-zabytkowego-pasa-lotniska-rakowice-czyzyny/

Aktualizacja 9-03-2023 14:49:
Dziś skierowałem zapytanie prasowe do Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści zapytałem o możliwość podjęcia działań przez te państwowe instytucje.

Aktualizacja 13-03-2023
Odpowiedź od anonimowego pracownika biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przekazana przez biuro prasowe UMK. Jak Państwo za chwilę przeczytają – bardzo lakoniczna. „Działki nr 21/181 i 21/194 obr. 6 Nowa Huta ujęte są w gminnej ewidencji zabytków jako część pola wzlotów przy zachodniej części pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie w rejonie ul. Stella-Sawickiego i al. Bora Komorowskiego. W obrębie ww. działek zlokalizowana jest część pasa startowego (bez oryginalnej nawierzchni z płyt betonowych), który odrębnie również figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Zarówno prace związane z MCN Cogiteon, jak i budową sieci MPEC odbywają się pod nadzorem archeologicznym. Powyższe ma na celu stwierdzenie występowania ewentualnych zabytków archeologicznych oraz ocenę zakresu betonowych płyt pasa startowego dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny”.

O sprawie będę informował na bieżąco.

Sebastian Kolemba

Jeden komentarz do “Zabytkowy Pas ciągnie się dalej niż widać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.