MałopolskaTransport zbiorowy

Tomice: odpowiedź od gminy.

10 i 21 grudnia pisałem o odcięciu od świata dwóch miejscowości z terenu gminy Tomice. Jedyny bus, który jeździł do Wadowic przestał kursować. Przypomnijmy, że do tej pory otrzymałem odpowiedź ze starostwa powiatowego z Wadowic. Wczoraj otrzymałem odpowiedź od gminy podpisaną przez Pana Wójta Witolda Grabowskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nadal milczy.

Tomice bez busa. Mapka północnej części powiatu wadowickiego

Gmina w piśmie informuje, że przewoźnik nie poinformował jej o zaprzestaniu kursowania, nie podjął też z gminą rozmów o nierentowności przewozów. Nie zwrócił się do gminy z prośbą o dofinansowanie. Gdy informacja dotarła do gminy wójt spotkał się z przewoźnikiem. Konkluzja jest taka, że przewoźnik nie jest zainteresowany wznowieniem kursów, co argumentuje ich nieopłacalnością. „Mając powyższe na uwadze, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców sołectw Witanowice i Lgota gmina Tomice złożyła w dniu 15 grudnia 2021r. wniosek do Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej o zawarcie umowy o dopłatę do przewozów. […] Wniosek obejmuje dopłatę do przewozów w okresie od 1 lutego 2022 do 31 grudnia 2022”. Jak informuje mnie Wójt pozwoli to na wznowienie komunikacji i pokrycie części kosztów funkcjonowania połączenia. Gmina Tomice opublikowała 8 grudnia ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na świadczenie usług przewozowych. „Spełnienie ww. wymogu ustawy (ustawa o transporcie zbiorowym – przyp. red.) pozwala na przystąpienie do zawarcia umowy z przewoźnikiem w styczniu 2022 i wznowienie kursów po feriach zimowych tj. od dnia 1 lutego 2022r”.

W podsumowaniu listu wójt poinformował mnie również, że Starostwo Powiatowe nie podjęło działań zmierzających do organizacji komunikacji zbiorowej. „Temat organizacji ww. przewozów był niejednokrotnie podnoszony na spotkaniach Forum Wójtów i Burmistrzów  organizowanych przez Starostę Wadowickiego. Mając na uwadze zaistniałą sytuację Gmina Tomice skieruje dodatkowo pismo z prośbą o rozważenie organizacji komunikacji zbiorowej w ramach powiatowych przewozów pasażerskich na linii Wadowice- Tomice- Lgota-Wadowice przez Witanowice”.

Sebastian Kolemba

Przeczytaj wcześniejsze teksty na ten temat:
https://chcemyoddychac.pl/odcieci-od-miasta-tomice-cofnely-sie-do-miedzywojnia/
https://chcemyoddychac.pl/tomice-o-transport-publiczny-na-tym-terenie-nikt-nie-dba/

Tutaj obejrzycie archiwalny materiał filmowy TV Wadowice z 1999r. o budce telefonicznej na starym dworcu PKS w WadowicachDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.