DzielniceMiasto KrakówPrądnik BiałyTransport zbiorowy

Termin zamknięcia Łokietka nadal nie znany. Czy jej zamknięcie odetnie komunikacyjnie Szkołę?

Jak informuje ZDMK remont ulicy Łokietka na najbardziej zniszczonym odcinku (od ul. Gaik do ul. Kaczorówka) wchodzi w decydujący etap – całkowitego jej zamknięcia. Wykonawca twierdzi, że nie uda się –tak jak chcieli tego urzędnicy – wykonać wszystkich prac bez jej całkowitego zamknięcia na tym odcinku. Urzędnicy nie wiedzieli, że tam jest szkoła podstawowa i że ten remont odcina dzieci od dojazdu do niej autobusem, a na ul Łokietka – na pewnym odcinku – brakuje chodnika.

Pod koniec zeszłego tygodnia skontaktowaliśmy się z ZTP by zapytać o ten remont. Urzędnicy ZTP w rozmowie telefonicznej poinformowali że nie jest im znany termin tego zamknięcia oraz nie znają proponowanej trasy objazdowej. Przywołaliśmy więc mapkę opracowaną przez ZDMK i opublikowaną w internecie. Zapytaliśmy jednocześnie czy wzięto pod uwagę że przy ul. Kaczorówka znajduje się Szkoła podstawowa która – na czas tego zamknięcia – zostanie praktycznie odcięta od komunikacji zbiorowej. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Próby kontaktu z ZDMK nie przyniosły początkowo efektu – urzędnik z którym nas połączono nie znał sprawy. Przy ponownej próbie przełączono nas do biura prasowego ZDMK. Tam wnikliwie nas wysłuchano a po kilku godzinach otrzymaliśmy telefonicznie informacje że termin zamknięcia nie jest znany (ustalony) i że urząd poinformuje o tym . Urzędnicy nie wiedzieli tez że tam jest szkoła, a przynajmniej takie wrażenie odnieśliśmy z przebiegu rozmowy telefonicznej. Nie odpowiedziano nam czy podczas planowania robót wzięto to pod uwagę.

Z naszych informacji wynika, że do szkoły autobusami dojeżdżają nie tylko dzieci z Krakowa ale i z Pękowic czy Giebułtowa. Z Prądnika Białego (np. okolice ul. Grottgera) dzieci dowożone są też samochodami lub przyjeżdżają na rowerach czy piechotą przez teren gminy Zielonki. W tej chwili wysiadają na przystanku ”Gospodarska” w odległości ok 220m od wejścia do szkoły. W czasie remontu i kursowania autobusów na trasie objazdowej ta odległość zwiększy się do ok. 950m z tymczasowego przystanku na ul. Starego Wiarusa, lub przekroczy 1km z przystanku na ul. Na Popielówkę. Najbliżej dzieci będą miały więc z przystanku na ul. Starego Wiarusa, niestety wzdłuż ul. Łokietka nie zawsze są chodniki, a ruch jest tam znaczny, o czym tez urzędnicy nie wiedzieli.

Na tym odcinku kursują trzy linie autobusowe:”220” do Giebułtowa, „240” do Pękowic i „120” do Bronowic. Wszystkie autobusy jadą z pętli w Krowodrzy Górce. Jak poinformował ZTP autobusy aglomeracyjne 220 i 240 będą kursowały na trasach objazdowych. Linia „120” zostanie „rozcięta” i z jednej strony będzie zawracać na tymczasowej pętli na ul. Starego Wiarusa, a z drugiej strony na ul. Gaik w rejonie stacji  transformatorowej.Mapka: strona internetowa ZDMK https://zdmk.krakow.pl/wp-content/uploads/2021/07/%C5%81okietka-inwestycja-lipiec-2021-2-724×1024.png

objazd na ul. Łokietka
Mapka objazdu na ul. Łokietka: strona internetowa ZDMK https://zdmk.krakow.pl/wp-content/uploads/2021/07/%C5%81okietka-inwestycja-lipiec-2021-2-724×1024.png

Sebastian Kolemba

5 komentarzy do “Termin zamknięcia Łokietka nadal nie znany. Czy jej zamknięcie odetnie komunikacyjnie Szkołę?

  • Panie Michale – bo domyślam się, że tak Pan ma na imię – oczywiście ma Pan rację. Chochlik drukarski w trakcie wklejania tekstu zmienił nam ten wyraz. Dziękujemy za czujność.

   Odpowiedz
 • Dzieci z ulicy Gaik, które uczą się w szkołach na Krowodrzy i Prądniku Białym zostają zwolnione z konstytucyjndgo obowiązku nauki? A może mają chodzić pieszko zakorkowaną ul Gaik i potem ul. Łokietka na najbliższy przystanek Starego Wiarusa czyli 2.5 km?
  Dlaczego autobus 120 też nie może jechać objazdem?!
  Nasze dzieci się nie liczą?!

  Odpowiedz
  • Co do linii 120 według informacji z ZTP linia ta na trasie objazdowej stała by się linią aglomeracyjną, dlatego zapadła decyzja o jej rozcięciu na dwa kawałki. Wynika to z faktu, że trasa objazdowa poprowadzona jest po terenie gminy Zielonki. Z autobusami 220 i 240 nie ma tego problemu bo to linie aglomeracyjne.

   Odpowiedz
  • Pani Paulino: nie uzyskałem odpowiedzi ani w ZTP ani w ZDMK:
   1. Czy urzędnicy wiedzieli o szkole (raczej nie, tak wynikało z rozmowy, bo nie przyznali że wiedzieli.)
   2. Czy mają świadomość że ul. Łokietka jest obarczona dużym ruchem a nie posiada na całej długości chodnika.

   W sposób bezpośredni nie odniosło się do tych pytań też biuro prasowe ZDMK.

   Okolicznością łagodzącą jest fakt że inaczej nie ma jak poprowadzić objazdu ale tutaj znów wracamy do tego czy nie można tego zrobić szybciej sprawniej i bez całkowitego wstrzymania ruchu. Na razie widzimy że krochmalą sie z tym strasznie i zabierają jak pięść do jeża. Apelujemy do urzędników i wykonawcy: zróbcie to wreszcie raz a dobrze!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.