MałopolskaTransport zbiorowy

Petycja w sprawie bezpośredniego pociągu ze słowackich Koszyc nad morze

W petycji Inicjatywa obywatelska „Polska – Słowacja – autobusy” i popierający ją mieszkańcy Polski i Słowacji zwracają się z prośbą, o „jak najszybsze uruchomienie przez PKP Intercity oraz Železničná spoločnosť Slovensko (państwowe koleje słowackie) bezpośrednich całorocznych pociągów na trasie Gdynia – Warszawa – Kraków – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna – Plaveč – Poprad-Tatry / Košice, wraz z wagonem gastronomicznym na całej trasie. Autor petycji wnioskuje by taki pociąg był swobodnie dostępny również w ruchu krajowym, na takich samych zasadach jak zwykłe pociągi polskie i słowackie.

„Na każdym spośród wymienionych wyżej relacji wewnątrzkrajowych już dziś występuje wystarczający popyt i funkcjonują polskie i słowackie pociągi dotowane przez oba ministerstwa, a to oznacza, że nieprawdą są ewentualne argumenty, iż proponowane przez nas połączenie nie znajdzie pasażerów. Odrzucamy również argument, iż do czasu wybudowania linii Podłęże – Piekiełko pociąg na odcinku Gdynia – Poprad/Koszyce lub Kraków – Poprad/Koszyce będzie jechał zbyt długo a przez to ma być rzekomo nieatrakcyjny. Żaden pociąg PKP Intercity ani ZSSK nie jest tworzony wyłącznie z myślą o pasażerach jadących całą trasę, przykładowo jedynie niewielki odsetek pasażerów słowackich pociągów Bratysława – Koszyce jedzie z Bratysławy do Koszyc, pociąg jest natomiast pełny dzięki pasażerom podróżującym na krótszych odcinkach (np. Bratislava – Tnava, Żylina – Liptowski Mikulasz, Poprad – Koszyce). Argumentem na rzecz naszego pociągu jest też dotowany przez Ministerstwo Infrastruktury bezpośredni pociąg Kraków – Wrocław – Gdynia, który jeździ pełny, mimo iż jedzie okrężną drogą w porównaniu do pociągów Kraków – Warszawa – Gdynia.

Proponowany przez nas pociąg w naszej ocenie będzie się cieszyć dużą frekwencją, gdyż pokazują to doświadczenia już istniejących połączeń kolejowych i autobusowych na relacjach wewnątrzkrajowych. Oprócz pasażerów podróżujących z Polski na Słowację i odwrotnie, pasażerowie będą tym pociągiem podróżować w relacjach:

  • Gdynia – Warszawa – Kraków
  • Kraków – Tarnów
  • Tarnów – Nowy Sącz
  • lokalne przejazdy Słowaków z Plavča do Starej Lubowni, ze Starej Lubowni do Kieżmarku, z Kieżmarku do Popradu itp.
  • podróże z całej Polski do Muszyny, Piwnicznej, Krynicy (region sądecki potrzebuje lepszych, całorocznych połączeń kolejowych, jest to ważne dla mieszkańców, ale także dla przyszłości i czystego powietrza w tamtejszych kurortach)

Od 30 lat ciągle słyszymy piękne słowa o tym, że Polska i Słowacja to bliscy sąsiedzi, że łączą nas Tatry i podobny język, że powinniśmy się przyjaźnić i współpracować w ramach Euroregionu Tatry, Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej i Inicjatywy Trójmorza. Od 30 lat słyszymy o wyzwaniach klimatycznych i efekcie cieplarnianym oraz o tym, że jeżeli nic z tym nie zrobimy (w tym nie ograniczymy podróżowania samochodami), to nasza planeta zniknie. Obecnie w związku z wojną słyszymy o potrzebie ograniczenia zużycia rosyjskiej ropy lub ropy od innych despotów (kraje arabskie, Wenezuela, Azerbejdżan), co można zrobić tak jak to robią Niemcy, którzy mają gęstą sieć pociągów i regionalnych autobusów, a niedawno wprowadzili słynny bilet za 9 euro, dzięki czemu zmniejszyli ruch samochodowy na rzecz komunikacji publicznej.

Tymczasem praktyka wygląda tak, że zlikwidowano niemal wszystkie połączenia komunikacją publiczną między Polską a Słowacją. Projekt utworzenia sieci samorządowych autobusów transgranicznych w Tatrach, o co zabiega od lat Inicjatywa Obywatelska „Polska – Słowacja – autobusy” jest torpedowany przez polskich i słowackich urzędników lokalnych, którzy od pięciu lat nie potrafią albo nie chcą wprowadzić go w życie, bo zawsze mają coś ważniejszego. To nie jest normalne i dlatego prosimy, aby Państwo coś z tym wreszcie zrobili na poziomie ogólnokrajowej polityki.” – pisze w treści petycji Inicjatywa obywatelska „Polska – Słowacja – autobusy”.

Chętni do wsparcia tego projektu petycje znajdą w portalu petycjeonline pod linkiem: https://www.petycjeonline.com/gdyniapoprad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.