Małopolskaw obronie zieleni

Ostatnie chwile alei drzew w Aleksandrowicach

Pomimo starań części mieszkańców i opinii (m.in. Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody) oraz wyników inwentaryzacji przyrodniczej, Gmina Zabierzów już oznaczyła do wycinki kompletną aleję drzew między Balicami, a Aleksandrowicami. Dotyczy to kilkuset zdrowych drzew, w tym 18 o wymiarach pomnikowych. Rzecz dzieje się w czasach narastającego problemu suszy, postępującego ocieplenia klimatu, coraz liczniejszych apeli, żeby chronić przyrodę oraz postępującej betonozy.

Pretekstem tej wycinki jest wykorzystanie środków unijnych na budowę ścieżki rowerowej na tym odcinku drogi. O ile ścieżka jest potrzebna, tak nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem byłoby odsunięcie jej o kilka metrów od pasa jezdni i wybudowanie po drugiej stronie alei drzew. Tym sposobem powstałaby zacieniona, zielona ścieżka komfortowo oddzielona od samochodów a bezcenne drzewa zostałyby uratowane. Mogło być coś naprawdę fajnego i rzadko spotykanego. W zamian wszystkie drzewa zostaną wyrżnięte w pień i powstanie ogromny pas asfaltu, betonu czy innej kostki przedzielony metalową barierką lub szpalerem krzewów do kolan. Kolejna nijaka ścieżka rowerowa ogromnym kosztem przyrodniczym. Ale liczą się tabelki w tym roku rozliczeniowym, nie jakaś tam przyroda i troska o przyszłość.

To jest destruktywna, krótkowzroczna polityka pozornego rozwoju. Gmina Zabierzów tworząc przestrzeń publiczną inspiruje się parkingiem pod marketem i niszczy swój bezcenny potencjał przyrodniczy. Kraje Zachodu lata temu popełniały te same błędy i teraz ogromnym kosztem próbują odtwarzać to, co wtedy ‘rewitalizowały’ przy pomocy betonu i piły łańcuchowej. Polska ma unikalną szansę, żeby czerpiąc z tamtych doświadczeń i unikać tych samych błędów. Ale do tego potrzeba ludzi świadomych i myślami wykraczających poza najbliższy cykl rozliczeniowy.

Ja pisze w jednym z opracowań TnROP: „Drzewa stanowią interes publiczny, ponieważ są ważne dla wszystkich – nie tylko dla przyrody. Podczas upałów uwalniają wodę w procesie parowania, co przyczynia się do obniżenia temperatury otoczenia nawet o 11 stopni. Eliminują do 75% zapylenia, redukują do 98% azotanów i dezaktywują do 70% metali ciężkich. Zadrzewienia tworzą także naturalne ekrany akustyczne, łagodzą stres, wzbogacają estetykę otoczenia, przyczyniają się do wzrostu cen nieruchomości oraz zwiększają potencjał gospodarczy miast.”

Wnioski o ustanowienie pomników przyrody zostały odrzucone, pisma z argumentacją o walorach tej alei pozostały zignorowane. Drzewa już są oznaczone do wycinki, która prawdopodobnie rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Do zapamiętania przy kolejnych wyborach dla tych, którzy rozumieją, że troska o przyrodę jest ponadpartyjna i ponadczasowa.

Kuba Tomski

Tekst ukazał się 8 sierpnia 2022 roku na Forum gminy Zabierzów na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.