Nazywać po polsku („Polacy nie gęsi i swój język mają”)
Niestety w naszym języku pojawia się coraz więcej naleciałości z języków obcych – głównie z języka angielskiego, podczas gdy mamy bardzo dobrze ukorzenione swoje określenia i nazewnictwo. Dzieje się tak głównie w technice (elektronice, elektrotechnice, informatyce, telekomunikacji) ale i w codziennym życiu. A do napisania tego słowniczka zmotywowało mnie trzysekundowe nagranie z sejmu gdzie mówczyni (spikerka?) wypowiedziała imię i nazwisko amerykańskiego prezydenta.
Łonald Łegen – to po prostu Ronald Regan
Hub – to po prostu rozgałęźnik, rozdzielacz.
Switch – to po prostu (w elektrotechnice) wyłącznik lub przełącznik; (w informatyce, telekomunikacji) przełącznica. W odróżnieniu od zwykłego huba pozwalająca na kierowanie pakietów danych tylko na określony port a nie na wszystkie dostępne w urządzeniu, co pozwala na zmniejszenie domeny kolizji a więc poprawę wydajności sieci lokalnej.
Splitter – to po prostu rozdzielacz. Najczęściej występuje jako urządzenie pasywne czyli nie wymagające zasilania.
Feedback – to po prostu sprzężenie zwrotne. Bardzo ważne nie tylko w elektronice, a szczególnie potrzebne w coraz bardziej wszechobecnej automatyce.
Loop – to po prostu pętla. Np. pętla sprzężenia zwrotnego.
Limiter – to po prostu ogranicznik.
Low-pass filter – to po prostu filtr dolnoprzepustowy, przepuszczający częstotliwości poniżej danej częstotliwości granicznej
High-pass filter – to filtr górnoprzepustowy, przepuszczający częstotliwości powyżej danej częstotliwości granicznej
Band-pass filter – to filtr środkowoprzepustowy albo inaczej pasmowy (pasmowo-przepustowy)
Transmitter – nadajnik
Receiver – odbiornik
Transceiver – nadajnik i odbiornik w jednym czyli np. każda krótkofalówka, telefon komórkowy czy CB Radio.
Tuner – to po prostu obwód strojeniowy każdego odbiornika fal radiowych, dawniej zwany po prostu głowicą w.cz. (w.cz. – wysokiej częstotliwości). Pozwala wyodrębnić daną częstotliwość fali radiowej i ją zdemodulować czyli wyłuskać z niej informacje ( np. dźwięk, obraz i dźwięk czy dane).
Backlight – to po prostu podświetlenie, ale też w filmie i fotografii światło kontrowe czyli takie święcące w obiektyw.
Repeater – to po prostu regenerator sygnału (stosowany w elektronice, telekomunikacji).
Nie dajmy się więc anglicyzmom i pamiętajmy słowa naszego poety, ojca literatury polskiej Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż POLACY nie Gęsi, iż swój język mają”.
Na zdjęciu Mikołaj Rej (1505–1569) – polski poeta i prozaik epoki renesansu, tłumacz, polityk i teolog ewangelicki, wójt, poseł na Sejm I Rzeczypospolitej. Propagator idei humanitas w polskiej kulturze, powszechnie określany jako „ojciec literatury polskiej”.