Mistrzejowice

Mieszkańcy nie chcą zmian. Prosili o taką opcje w ankiecie, zarzucają urzędnikom jej brak

Trwają konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu Fortu nr 48„Batowice” wraz z uwzględnieniem kompleksu przyrodniczo-parkowego, znajdującego się przy osiedlu Złotego Wieku w Krakowie. Dwa dni temu w Internecie pojawiła się ankieta przygotowana przez urzędników. Jak piszą „ma na celu uzyskanie informacji dotyczącej pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców w temacie zagospodarowania przestrzeni Fortu 48 „Batowice”, parku oraz możliwych aktywności w jego bezpośrednim otoczeniu. Szkopuł w tym, że mieszkańcy prosili o opcje „Bez zmian”, zaś urzędnicy – ich zdaniem – w ankiecie jej nie umieścili.

– Prosiliśmy, aby w ankiecie na pierwszym miejscu wyboru dać opcję „bez zmian”. Opcji nie ma!!! Dlatego od Was zależy, czy takie hasło pojawi się, a jest to możliwe jeśli uzupełnicie opcję INNE. Dlatego bardzo, bardzo proszę: piszcie w ankiecie, w punkcie 4 – w podpunkcie INNE, aby pozostawić fort bez zmian!!! Bo każda próba zagospodarowania, to remont i cięcie drzew – pisze w dedykowanej temu grupie na Facebooku.  Z dziennikarskiego obowiązku sprawdziliśmy treść pytań tej ankiety. Pytanie 5 brzmi: „W jaki sposób zagospodarowałaby Pani / zagospodarowałby Pan przestrzeń parkową wokół Fortu nr 48 „Batowice”(obszar zielony na mapie), tak by przysłużyła się wszystkim mieszkańcom?”. W odpowiedzi można zaznaczyć trzecią opcje o treści „Zagospodarowanie parku w obecnej postaci jest wystarczające”. Można też zaznaczyć opcje inne i tam wpisać tam co się chce.  Czy o to chodziło mieszkańcom? Zapytaliśmy o to autorkę wpisu. „Dla większości jest wystarczające. Ten punkt, dla nas, osób które chciały konsultacji jest zbędny. On w ogóle podczas rozmów z przedstawicielami urzędu miasta brzmiał inaczej. Zgłaszaliśmy, że jest niepotrzebny, bo wszystkie proponowane do ankiety propozycję już w naszym parku są. My chcieliśmy skupić się na obszarze samego fortu. Ale urzędnicy zrobili po swojemu. Podobnie, mimo ustaleń w punkcie 4 nie zawarli naszych propozycji do wyboru. Chcieliśmy, aby pierwszą opcją do wyboru było: pozostawienie fortu bez zmian. Urzędnicy nie zrobili tego, argumentując, że każdy sam może to sobie wpisać w opcji INNE. Dla nas to niedopuszczalne, bo najczęściej ankietowani zaznaczają gotowe odpowiedzi a nie uzupełniają pomysły. Poza tym prosiliśmy, żeby w opisie zawrzeć informację, że remont będzie wiązał się z wycinką zieleni. Nie ma tego, a w zamian za to napisano że zieleń niszczy fort”.

O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy 4 czerwca w tekście „os. Złotego Wieku: mieszkańcy protestują przeciwko wycięciu 114 drzew z terenu Fortu „. Mieszkańcy Mistrzejowic protestują przeciwko wycince drzew rosnących na terenie Fortu nr 48 Batowice. Jest to niestety kolejny spór o drzewa którego można było uniknąć. Co jest powodem tak dużej wycinki informuje wpis w grupie „Ratownicy krakowskiej zieleni”. „Powodem jest brak bieżącej opieki nad fortem. Fort jest w opłakanym stanie, jest jedna wielką zdewastowaną, zaśmieconą ruina. Widać, że Zarząd Budynków Komunalnych, który „opiekuje” się fortami, nie ma najmniejszego pomysłu co zrobić z obiektem. Na żart zakrawa więc stwierdzenie uzasadnienia wycinki, że pozostawienie zieleni bez ingerencji przekreśliłoby możliwość restauracji zabytku. Tak byłoby, gdyby ZBK miał zamiar podjąć jakieś kroki ochrony fortu, czego od kilkudziesięciu lat nie widać. Niestety, wydający decyzje Miejski Konserwator Zabytków ponosi na równi z ZBK odpowiedzialność za stan obiektu, nie egzekwując jego ochrony. ZBK dopuścił nie tylko do dewastacji samego fortu, ale tez do niekontrolowanej zieleni na jego dachu, doprowadzając do zagrożenia zarówno dla samego obiektu jak i dla osób spacerujących po tym terenie” – czytamy we wpisie opublikowanym też na naszej stronie.

11 września planowany jest spacer badawczy po terenie Fortu, a 25 września o godzinie 11.00. w klubie „Kuźnia”, warsztaty planowania partycypacyjnego.

Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.