Błonia CzyżyńskieCzyżynyMistrzejowicePrądnik Czerwonyw obronie zieleni

Mieszkańcy chcą wstrzymania prac nad drogą do MCN przez tereny zielone Błoń Czyżyńskich. Złożyli projekt uchwały kierunkowej

Stowarzyszenie „Błonia Czyżyńskie” złożyło do Rady Miasta projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. W projekcie uchwały wzywa się  Prezydenta do wstrzymania prac nad budową drogi do MCN przez tereny zielone Błoń Czyżyńskich i zmiany projektu dojazdu do tego obiektu. Jak informuje stowarzyszenie „do przyjęcia przez Radę tego projektu potrzebujemy podpisów krakowian”  którym zieleń i przestrzeń obecna na tym terenie nie jest obojętna. Podpis można złożyć poprzez internet na stronie BIP UMK.

„Prosimy Radę Miasta o wezwanie Prezydenta do wstrzymania prac i zmianie projektu dojazdu do Małopolskiego Centrum Nauki. […] Ich plany spowodują że życie w naszych osiedlach sąsiadujących z Błoniami stanie się nie do zniesienia albo wręcz niemożliwe z uwagi na spaliny i hałas. Zamierzają poprowadzić tędy niedorzeczną drogę dojazdową do budowanego Małopolskiego Centrum Nauki wychodzącą od tyłu, od ulicy Stella-Sawickiego. Ta droga ma docelowo obsłużyć ok. 1.5 mln osób rocznie – licząc samych odwiedzających Centrum Nauki – przybywających głównie autokarami i samochodami. Okrężny kształt dojazdu spowoduje, że trasa tych milionów osób i tysięcy autokarów wydłuży się o prawie 3 kilometry na terenie samych Czyżyn, wejdzie pomiędzy osiedla i dramatycznie zwiększy tam stężenie spalin. W niektórych miejscach drogę dzieli od naszych bloków zaledwie ok 30 metrów! Wyobraźcie sobie Państwo jak wtedy będzie wyglądać życie na naszych – dziś zielonych i kwitnących – osiedlach. Nie możemy do tego dopuścić! – argumentują.

Jest to plan tym gorszy, ze miasto wcale nie jest zmuszone do jego wyboru – dojazd do MCN już jest i działa bardzo dobrze w wygodnej dla wszystkich wersji od alei Bora-Komorowskiego. Chociaż jak dotąd tylko jako dojazd do budowy, co nie przeszkadza korzystać z niego dziesiątkom ciężkich pojazdów. Wydawałoby się zatem ze tym rozwiązaniem można pogodzić potrzeby wszystkich zainteresowanych stron. Niestety Miasto nie chce o tym słyszeć z nieznanych powodów. Wszystkie wyjaśnienia, które słyszeliśmy były niewiarygodne albo wręcz niepoważne, tak jakby miały stanowić jedynie zasłonę dymną. Miasto twierdzi też, że droga w takim kształcie jest bardzo potrzebna, ponieważ oprócz dojazdu do MCN posłuży tez lepszemu skomunikowaniu (czyli przyłączeniu do Stella-Sawickiego) ulicy Życzkowskiego i okolic Krakowskiego Parku Technologicznego. Nie jest to prawda – mogą to zrobić osobną inwestycją, prostszą i tańszą, zupełnie niezależną od drogi do MCN. Niepotrzebnie mieszają te dwa odrębne tematy. W jakim zatem celu to robią i co uzasadnia ich wysiłki ? Nie wiemy!

Musimy przeciwstawić się tym planom dlatego stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie złożyło do Rady Miasta projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w której Rada wezwie Prezydenta do wstrzymania prac i zmiany planu dojazdu do MCN. Do przyjęcia przez Radę tego projektu potrzebujemy podpisów krakowian popierających projekt – piszą na swojej stronie internetowej. 

Można już podpisywać inicjatywę w formie elektronicznej – przez Internet. Stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie zapraszam mieszkańców Czyżyn i Krakowa do udzielenia poparcia tej inicjatywie uchwałodawczej

Projekt jest już dostępny na stronach UMK pod adresem: https://www.bip.krakow.pl/obiu/2023/112. Na tej stronie można znaleźć projekt uchwały kierunkowej dla prezydenta wraz z uzasadnieniem.  

Podpis pod projektem można złożyć wchodząc na stronę BIP inicjatywy pod adresem https://www.bip.krakow.pl/obiu/2023/112 i na dole strony klikając w przycisk „popieram Inicjatywę”. Trzeba mieć uruchomiony profil zaufany.

Zapraszam też do obejrzenia kilku materiałów filmowych TV BWiP dostępnych na kanale YT.

opracował: Sebastian Kolemba

Jeden komentarz do “Mieszkańcy chcą wstrzymania prac nad drogą do MCN przez tereny zielone Błoń Czyżyńskich. Złożyli projekt uchwały kierunkowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.