Mieszkańcy chcą wstrzymania prac nad drogą do MCN przez tereny zielone Błoń Czyżyńskich. Złożyli projekt uchwały kierunkowej

Stowarzyszenie „Błonia Czyżyńskie” złożyło do Rady Miasta projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. W projekcie uchwały wzywa się  Prezydenta do wstrzymania prac nad budową drogi do MCN przez tereny zielone Błoń Czyżyńskich i zmiany projektu dojazdu do tego obiektu. Jak informuje stowarzyszenie „do przyjęcia przez Radę tego projektu potrzebujemy podpisów krakowian”  którym zieleń i przestrzeń obecna na tym terenie nie jest obojętna. Podpis można złożyć poprzez internet na stronie BIP UMK.

„Prosimy Radę Miasta o wezwanie Prezydenta do wstrzymania prac i zmianie projektu dojazdu do Małopolskiego Centrum Nauki. […] Ich plany spowodują że życie w naszych osiedlach sąsiadujących z Błoniami stanie się nie do zniesienia albo wręcz niemożliwe z uwagi na spaliny i hałas. Zamierzają poprowadzić tędy niedorzeczną drogę dojazdową do budowanego Małopolskiego Centrum Nauki wychodzącą od tyłu, od ulicy Stella-Sawickiego. Ta droga ma docelowo obsłużyć ok. 1.5 mln osób rocznie – licząc samych odwiedzających Centrum Nauki – przybywających głównie autokarami i samochodami. Okrężny kształt dojazdu spowoduje, że trasa tych milionów osób i tysięcy autokarów wydłuży się o prawie 3 kilometry na terenie samych Czyżyn, wejdzie pomiędzy osiedla i dramatycznie zwiększy tam stężenie spalin. W niektórych miejscach drogę dzieli od naszych bloków zaledwie ok 30 metrów! Wyobraźcie sobie Państwo jak wtedy będzie wyglądać życie na naszych – dziś zielonych i kwitnących – osiedlach. Nie możemy do tego dopuścić! – argumentują.

Jest to plan tym gorszy, ze miasto wcale nie jest zmuszone do jego wyboru – dojazd do MCN już jest i działa bardzo dobrze w wygodnej dla wszystkich wersji od alei Bora-Komorowskiego. Chociaż jak dotąd tylko jako dojazd do budowy, co nie przeszkadza korzystać z niego dziesiątkom ciężkich pojazdów. Wydawałoby się zatem ze tym rozwiązaniem można pogodzić potrzeby wszystkich zainteresowanych stron. Niestety Miasto nie chce o tym słyszeć z nieznanych powodów. Wszystkie wyjaśnienia, które słyszeliśmy były niewiarygodne albo wręcz niepoważne, tak jakby miały stanowić jedynie zasłonę dymną. Miasto twierdzi też, że droga w takim kształcie jest bardzo potrzebna, ponieważ oprócz dojazdu do MCN posłuży tez lepszemu skomunikowaniu (czyli przyłączeniu do Stella-Sawickiego) ulicy Życzkowskiego i okolic Krakowskiego Parku Technologicznego. Nie jest to prawda – mogą to zrobić osobną inwestycją, prostszą i tańszą, zupełnie niezależną od drogi do MCN. Niepotrzebnie mieszają te dwa odrębne tematy. W jakim zatem celu to robią i co uzasadnia ich wysiłki ? Nie wiemy!

Musimy przeciwstawić się tym planom dlatego stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie złożyło do Rady Miasta projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w której Rada wezwie Prezydenta do wstrzymania prac i zmiany planu dojazdu do MCN. Do przyjęcia przez Radę tego projektu potrzebujemy podpisów krakowian popierających projekt – piszą na swojej stronie internetowej. 

Można już podpisywać inicjatywę w formie elektronicznej – przez Internet. Stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie zapraszam mieszkańców Czyżyn i Krakowa do udzielenia poparcia tej inicjatywie uchwałodawczej

Projekt jest już dostępny na stronach UMK pod adresem: https://www.bip.krakow.pl/obiu/2023/112. Na tej stronie można znaleźć projekt uchwały kierunkowej dla prezydenta wraz z uzasadnieniem.  

Podpis pod projektem można złożyć wchodząc na stronę BIP inicjatywy pod adresem https://www.bip.krakow.pl/obiu/2023/112 i na dole strony klikając w przycisk „popieram Inicjatywę”. Trzeba mieć uruchomiony profil zaufany.

Zapraszam też do obejrzenia kilku materiałów filmowych TV BWiP dostępnych na kanale YT.

opracował: Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.