Małopolskaw obronie zieleni

Mieszkańcy chcą parków nie tylko w Krakowie.

W Wadowicach buldożery zaczęły wyburzać budynki przedwojennego szpitala przy ul. Karmelickiej. Jak informuje „Gazeta Krakowska” w artykule red. Bogumiła Storcha „wyburzane są fragmenty siedziby dawnego oddziału zakaźnego, prosektorium oraz okalającego te obiekty muru, rozpadającego się już od dłuższego czasu.” Na jego całkowite zburzenie nie zgadzała się niedawno odwołana ze stanowiska Wojewódzka Konserwator Zabytków dr. hab Monika Bogdanowska. Starostwo powiatowe argumentuje że nie stać go na remont, dlatego taniej jest go zburzyć.

Mapa wadowic pokazująca stary szpital JPII
Foto 1: Mapa Wadowic pokazująca stary szpital JPII

Starostwo planuje przenieść do nowego obiektu który powstanie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Urząd Pracy. Prawdopodobnie przeniesie się tu też część starostwa z ul. Batorego. Mieszkańcy Wadowic nie chcą jednak w tym miejscu budynków, a parku. Gazeta cytuje wypowiedź jednego z mieszkańców, który stwierdza, że „cały rynek został niemal pozbawiony zieleni, park byłby najlepszy, a nie kolejny gmach dla urzędników”.

Foto 2: Widok na stare (po lewej) i nowe budynki (po prawej) szpitala w Wadowicach. źródło: Google – widok satelitarny.

„Barwna i kontrowersyjna postać Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Moniki Bogdanowskiej miała też spory wpływ na zabytki w powiecie wadowickim. To właśnie ona wzięła w obronę restaurację zabytkowej kapliczki w Spytkowicach, budynek starej szkoły w Choczni, pałacu Bobrowskich w Andrychowie, czy budynków starego wadowickiego szpitala, krytykowała także mocno zaśmiecone reklamami Wadowice” – podsumowuje portal Wadowiceonline.pl

link do artykułu Gazety Krakowskiej
link do artykułu portalu Wadowiceonline.pl

Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.