Małopolskaw obronie zieleni

Gmina Zabierzów uzasadnia wycinkę 300 drzew

9 sierpnia po raz pierwszy poinformowałem o wycince ponad 300 drzew, w tym 18 o wymiarach pomnikowych. Wycinkę ta zaplanowała gmina Zabierzów w związku z budową ciągu pieszo rowerowego, wzdłuż drogi między Balicami i Aleksandrowicami. Tego samego dnia poprosiłem o komentarz gminę Zabierzów. Odpowiedź gminy dotarła do mnie po 13 dniach i szczerze mówiąc nie dowiedziałem się niczego nowego.

Trzy pytania

W przesłanym tego samego dnia zapytaniu zadałem trzy pytania:

  1. Prosiłbym o wyjaśnienia dlaczego drzewa muszą zostać wycięte?
  2. Dlaczego ścieżka rowerowa nie może iść obok w większym oddaleniu albo po innym „śladzie”?
  3. Dlaczego nie korzystają Państwo z doświadczeń krajów zachodnich w których popełniono już te same błędy i w których teraz – ogromnym kosztem – próbuje się odtwarzać to, co wtedy „zrewitalizowano” betonem.

… i trzy odpowiedzi

W odpowiedzi gmina wyjaśnia, że planowana jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej – wzdłuż tej drogi. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego.

Odpowiedź 1: Gmina wyjaśnia, że „wycinka drzew jest związana z realizacją ww. inwestycji, a usunięciu podlegają drzewa z nią kolidujące”.

Odpowiedź 2: gmina wyjaśnia, że „w ramach inwestycji planowana jest budowa ciągu pieszo –rowerowego, a nie ścieżki rowerowej”. Ta różnica sprawia, że inna jest funkcja tego połączenia drogowego, a więc „w konsekwencji na jej przebieg”. Ten fakt sprawia, że ciąg pieszo rowerowy nie może być prowadzony „w większym oddaleniu od drogi lub w innym śladzie”, gdyż nie zapewniłaby „bezpiecznego dojścia pieszego i rowerowego do licznych zakładów pracy zlokalizowanej po południowej stronie drogi”.

Odpowiedź 3: gmina wyjaśnia, że „zważywszy na funkcję […]  (przyp. red. – ścieżki pieszo rowerowej) nie ma możliwości poprowadzenia jej w innym przebiegu, przy jednoczesnym zachowaniu jej przeznaczenia”.

Pod pismem podpisała się Pani Wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan. Przypomnę, że Pani Wójt w czerwcu przyłączyła się do ruchu POLSKA 2050 Szymona Hołowni. Została przedstawiona na konferencji prasowej w Skawinie wspólnie z sześciorgiem samorządowców z terenu powiatu krakowskiego przez Michała Kobosko i Rafała Komarewicza.

Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.