MałopolskaMiasto KrakówMistrzejowiceTransport zbiorowy

Gmina Michałowice rozbudowuje komunikacje

W Nowy Rok 2023 podkrakowskie Michałowice wchodzą z nowymi liniami komunikacji gminnej. Gmina przestała dofinansowywać prywatne linie firmy Stefan, które zgodnie z zapowiedzią właściciela nie będą kontynuować kursów. W zamian zostanie uruchomiona dodatkowa linia komunikacji gminnej „M2” kurująca na odcinku  Wola Więcławska – Kraków Mistrzejowice pętla, zaś linia M3 zostanie wydłużona do przystanku PKP Kraków-Batowice. Zmiany nie dotyczą linii obsługiwanych przez MPK. Na funkcjonowanie gminnych linii transportowych gmina Michałowice otrzymała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Nowa linia M2, przedłużona M3.

Linia M2 początkowy przystanek będzie miała w Woli Więcławskiej przy placu zabaw. Następnie zatrzyma się na 21 przystankach, przejeżdżając przez 7 miejscowości (Wole Więcławska, Zagórzyce, Sieborowice, Pielgrzymowice, Więcławice, Zdzięsławice, Raciborowice). Autobusy M2 wjadą do Krakowa przez nowe ronda w Batowicach, przejadą wzdłuż os. Piastów na pętle końcową w Mistrzejowicach. Pierwszy kurs linii M2 rozpocznie się o 4.40. Kolejne autobusy pojadą o 6.00 i 7.25. Przejazd do Mistrzejowic zgodnie z rozkładem zajmie ok. 38 min. Linia Stefan oferowała 5 kursów dziennie, natomiast dla linii M2 zaplanowano 13 kursów.

Dotychczas linia M3 kursowała na trasie Wola Więcławska – Więcławice – Michałowice P+R. Teraz zostanie ona przedłużona przez Młodziejowice, Książniczki i Raciborowice do stacji kolejowej Kraków – Batowice. Po drodze będzie można się przesiąść na linie M2, 250, 260 i 270. Linia będzie miała 5 kursów w ciągu dnia. Pierwszy kurs z Woli Więcławskiej rozpocznie się o 6.10 a kolejny o 7.20. Podróż do przystanku końcowego będzie trwała ok. 31 minut. M3 uzupełni kursy linii 260 w kierunku Krakowa w miejscowościach Młodziejowice, Książniczki, Kończyce.

Ceny i bilety

Bilet jednorazowy na linie gminne (M1, M2, M3) kosztuje 3 zł (ulgowy 1,5 zł), a bilet miesięczny 60 zł (ulgowy 30 zł) na 1 linię i 70 zł (ulgowy 35 zł) na wszystkie linie gminne.
Koszt biletu miesięcznego na 1 linie gminną i jedną linie MPK będzie wynosił w sumie 140 zł, podczas gdy obecnie bilet miesięczny na linię Stefan kosztuje 160 zł.
Na liniach gminnych obowiązują te same zniżki jak na liniach MPK, m.in. bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i osób powyżej 70 roku życia. Bilety – zarówno jednorazowe jak i miesięczne, będą do nabycia u kierowców autobusów. „Planowane jest uruchomienie punktu sprzedaż raz w miesiącu stacjonarnie w budynku Biblioteki Publicznej w Michałowicach. – informuje na Facebooku gmina.

Informacja spotkała się z sporym zainteresowaniem mieszkańców. Pytano np. o lokalizacje przystanku w Więcławicach, gdzie kupić bilet miesięczny, czy kiedy linia „917” dojedzie do Michałowic. Padały też propozycje m.in. wydłużenia linii M3 w kierunku Wilczkowic i Zerwanej. Pojawiły się pierwsze skargi: „korzystaliśmy dziś z przystanku w Zagorzycach – pętla, ale bus o 12:41 nie pojawił się mimo, że byliśmy na przystanku od 12:35”. Inna z mieszkanek zwróciła uwagę, że młodzież nie zdąży na godz. 8 do szkół w Nowej Hucie, oraz że prosili wójta o autobus z którego wszyscy mogli by skorzystać – także rodzice z dziećmi w wózkach i osoby niepełnosprawne. Znalazł się i mieszkaniec który zauważył pozytywną różnicę i pochwalił gminę: „U was się da. Brawo! A w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca się nie da pozyskać takiego dofinansowania …. albo się nie chce”.


zdjęcie tytułowe: materiały gminy Michałowice.


Na podstawie informacji ze strony internetowej gminy opracował Sebastian Kolemba

Jeden komentarz do “Gmina Michałowice rozbudowuje komunikacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.