MałopolskaTransport zbiorowy

Czytelnicy piszą: zanik transportu zbiorowego na linii Sucha Beskidzka – Chabówka. Jest petycja!

Postępujące wykluczenie komunikacyjne i zanik drogowego transportu zbiorowego spowodowały, że w dni świąteczne transport kolejowy stał się jedyną możliwością transportu na linii Sucha Beskidzka – Jordanów. Obecnie z miejscowości leżących na odcinku Chabówka – Sucha Beskidzka w relacji do Krakowa można dojechać tylko czterokrotnie w ciągu dnia. W relacji powrotnej z Krakowa pasażerowie mają do dyspozycji tylko trzy przejazdy. Dużą uciążliwością jest brak pociągu do Krakowa we wcześniejszej porannej porze, jak również istotnym brakiem jest sześciogodzinna luka popołudniu. W relacji powrotnej problemem jest brak wcześniejszego połączenia, które ułatwiło by m.in. powrót z pracy osobom, pracującym w nocy. 

Do Krakowa można dojechać o godz. 8:06, 12:33, 18:18 i 20:48. Z powrotem pasażerowie mogą odjechać o 7:47, 12:46 oraz 17:43. Jak mówi mi autor petycji Pan Andrzej – mieszkaniec jednej z miejscowości przyległej do tej linii kolejowej – wykluczenie komunikacyjne najbardziej doskwiera mieszkańcom mieszkającym pomiędzy Makowem Podhalańskim a Jordanowem. Choć – jak mówi – zgłaszają się do niego i mieszkańcy innych miejscowości przyległych do tej linii. Jedynymi (innym niż kolejowe) połączeniami dającymi możliwość dojazdu do Krakowa są busy odjeżdżające z Zawoi, Jordanowa oraz Rabki-Zdrój. Dla mieszkańców regionu korzystanie z nich wiąże się z koniecznością dojazdu do wyżej wymienionych miejscowości. Nawet w dni powszednie oferta przewozowa stała się znacznie skromniejsza w porównaniu z poprzednimi latami. Sprawia to, że często transport kolejowy staje się jedynym możliwym środkiem transportu. Niestety, mała liczba połączeń na tej trasie, wraz z obowiązującymi rozkładowymi godzinami połączeń często nie sprzyjają dogodnemu korzystaniu z oferty kolejowej. 

Potencjalnym rozwiązaniem tych problemów mogłoby być wydłużenie istniejących połączeń na linii Sucha Beskidzka – Kraków do stacji Chabówka (np. pociąg nr. 30532 rano oraz pociąg nr 30540 po południu). Wówczas zamieszkujący miejscowości wzdłuż tego odcinka zyskaliby możliwość wcześniejszego dotarcia do Krakowa w celach edukacyjnych, zawodowych, czy innych. W obecnej sytuacji, często są oni zmuszeni do dojeżdżania do miejscowości, z których odjeżdżają busy w kierunku Krakowa. Ten środek transportu jest niestety podatny na korki i opóźnienia. „Oferta dla pasażerów jadących z Krakowa w kierunku Zakopanego jest niestety jeszcze uboższa” – stwierdza autor petycji.

Analogicznie do sugerowanych w poprzednim akapicie rozwiązań, autor petycji sugeruje wydłużenie niektórych połączeń na linii Kraków-Sucha Beskidzka do stacji Chabówka (np. pociąg nr 30507 z godz. 10:12, nr 30515 z godz. 19:52).  W tym przypadku należałoby także rozważyć przesunięcie godziny odjazdu o około 30 minut – do godz. 19:10-19:20. Wydłużenie linii dla 1-2 pociągów oraz przesunięcie godziny pierwszego przejazdu znacznie ułatwi korzystanie z usług kolejowych przez osoby uczące się oraz pracujące w Krakowie. Remont „kolejowej zakopianki” znacznie zwiększył komfort korzystania z kolei, a obserwowany wzrost cen paliw, eksploatacji pojazdów, ale także wzrastająca świadomość ekologiczna powodują, że mieszkańcy regionu coraz przychylniej wracają do korzystania z pociągów. Niestety rozkład jazdy często uniemożliwia skorzystanie z tej oferty.


Podsumowując mieszkańcy oczekują następujących zmian dla relacji Zakopane – Kraków:      

 • Przedłużenie biegu pociągu nr 33266 i nr 30532 i przeniesienie stacji początkowej z Suchej Beskidzkiej do Chabówki. ·        
 • Przedłużenie biegu pociągu nr 30540 i przeniesienie stacji początkowej z Suchej Beskidzkiej do Chabówki.

Dla relacji Kraków – Zakopane: ·        

 • Przesunięcie godziny odjazdu pociągu nr 30505 na wcześniejszą porę (7:00 -7:15)     
 • Przedłużenie biegu pociągu nr 30507 i nr 30515 i przeniesienie stacji końcowej z Suchej Beskidzkiej do Chabówki.
 • Dla pociągu nr 30515 przyspieszenie godziny odjazdu o około 40 minut czyli na godz. 19:00 – 19:15

  Petycja jest dostępna pod adresem:
  https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_zwikszenia_iloci_pocigow_pasaerskich_na_linii_98_sucha_beskidzka_-_chabowk

  opracował: Sebastian Kolemba

  Jeden komentarz do “Czytelnicy piszą: zanik transportu zbiorowego na linii Sucha Beskidzka – Chabówka. Jest petycja!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.