CzyżynyDzielniceTransport zbiorowy

Czy będzie nowa linia autobusowa dla Seniorów z Czyżyn ?

Tylko przez 5 dni (11-15 października) i tylko w internecie Zarząd Transportu Publicznego przeprowadził konsultacje na temat trasy autobusu „198”, który ma połączyć os. Avia i Orlińskiego z tramwajem na al. Jana Pawła II. Wczoraj w Kole Seniora mieszczącym się na osiedlu Dywizjonu 303 odbyło się spotkanie, na którym seniorzy dowiedzieli się o planowanym uruchomieniu nowej linii autobusowej. W założeniu ma ona obsługiwać „białe plamy” – tzn. miejsca, z których dotarcie do przystanku wiąże się z przebyciem więcej niż 400 metrów. Jak okazało się w trakcie spotkania seniorzy nie mieli wiedzy na temat prowadzonych w tej formie konsultacji. W większości nie korzystają oni z mediów społecznościowych ani nie śledzą strony ZTP.

Białe plamy w innych miejscach niż widzą urzędnicy?

Według propozycji ZTP  autobus 198 ma być połączeniem os. Avia i Orlińskiego z Węzłem Rayskiego (skrzyżowanie al. Jana Pawła II oraz ulic Stella-Sawickiego i Nowohuckiej). Na osiedlu Avia i Orlińskiego zamieszkują głównie ludzie młodzi (w wieku od ok 20 do ok. 35 lat), którzy w ankietach internetowych podeszli do tematu dość sceptycznie. Odmienne natomiast zdanie mieli na spotkaniu seniorzy. Z entuzjazmem przyjęli propozycję nowej linii autobusowej, jednocześnie wskazując pilną potrzebę obsługi przez tą linię osiedla Dywizjonu 303 w rejonie ul. Hynka (obok kościoła p.w. Brata Alberta). Propozycja seniorów jest jak najbardziej zasadna. Osiedle Dywizjonu 303 jest właśnie taką białą plamą na mapie komunikacyjnej Krakowa. Dodatkowo to właśnie tam mieszkają ludzie starsi – główni odbiorcy tego przedsięwzięcia, najbardziej potrzebujący i najczęściej korzystający z komunikacji miejskiej.

Autobus bliżej ludzi?

Fot 2: Propozycja trasy autobusowej obejmująca osiedle Dywizjonu 303 – opracowano na podstawie Mapy Googla

Na spotkaniu zaproponowano alternatywne rozwiązanie. Według niego autobus wyjeżdża i wraca do pętli na dworcu autobusowym w Czyżynach. Proponowana trasa: Dworzec Czyżyny – Al. Jana Pawła II – Stella-Sawickiego – Marii Dąbrowskiej – Orlińskiego – Włodarczyka – Kremskiego – Hynka – Marii Dąbrowskiej  – Dworzec Czyżyny. To jedynie propozycja, która może zostać zmodyfikowana przez ZTP. Jednak trzeba mieć nadzieję, że ZTP weźmie pod uwagę wnioski seniorów z tego czyżyńskiego osiedla.


Sebastian Kolemba
Marek Ziemiański

O tym autobusie przeczytaj również tutaj: https://chcemyoddychac.pl/198-autobus-ktory-zdaniem-miejskich-urzednikow-umozliwi-dojazd-mieszkancom-os-avia-do-tramwaju/

2 komentarze do “Czy będzie nowa linia autobusowa dla Seniorów z Czyżyn ?

  • W takim razie niech ten autobus jedzie przez Stella Sawickiego, a nie przez wąska osiedlowa ulice utrudniając życie mieszkańcom osiedla avia i orlinskiego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.