Małopolska

Ceny prądu: umiesz liczyć – licz na siebiePrzypomnę: W odpowiedzi z Departamentu Edukacji i Komunikacji Wydziału Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynikało, że naliczenia nie uwzględniają jeszcze „regulacji zawartych w projekcie ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię […] oraz o bonie energetycznym, przyjętej przez Radę Ministrów 7 maja br. i obecnie procedowanej przez Parlament”. Dopytałem więc ministerstwo klimatu i środowiska kiedy otrzymamy „prawdziwe” naliczenia. Z uwagi na brak odpowiedzi 7 czerwca skierowałem to pytanie ponownie zarówno do ministerstwa jak i do Centrum Informacyjnego Rządu. W odpowiedzi tego samego dnia przekazano mi informację, że „23 maja 2024 r. została uchwalona ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Jak wynikało ze strony kancelarii sejmu projekt przeszedł całą ścieżkę „parlamentarną” i czekał na podpis prezydenta. Wg informacji ze strony prezydent.pl ustawa została podpisana przez prezydenta Dudę tego samego dnia.

Ustawa przewiduje również czasowe (na okres 6 miesięcy) zawieszenie pobierania od odbiorców w gospodarstwach domowych tzw. opłaty mocowej. Zgodnie z ustawą opłata mocowa dla gospodarstw domowych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. wyniesie 0 zł” – wynika z informacji na stronie prezydenta. Ale to też tylko od 10,64 zł netto (przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh) i 14,90 zł netto przy zużyciu powyżej 2800 kWh – informacja za stroną https://www.rachuneo.pl/artykuly/oplata-mocowa. Te 10-14zł netto nie będzie wg mnie odczuwalne na rachunku szeregowego Kowalskiego.

Niestety w świetle moich obliczeń (symulacji) te uregulowania są mało skuteczne, dlatego poprosiłem o kolejny komentarz dot. ceny prądu ze strony ministerstwa. De facto nie odpowiedziano też kiedy obywatele otrzymają „prawdziwe” naliczenia swoich rachunków za prąd.

Link do Ustawy: https://orka.sejm.gov.pl/proc10.nsf/ustawy/346_u.htm

Informacja na stronie prezydenta: https://www.prezydent.pl/storage/file/core_files/2024/6/10/1f5ee0fbac52ba4d654c61cae2b041e5/Informacja%20prasowa%20bon%20energetyczny.pdf

Przeczytaj wcześniejsze artykuły na ten temat:

Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.