MałopolskaTransport zbiorowy

Autobus Krynica – Bardejov: Jest odpowiedź Słowaków

Pod koniec stycznia informowaliśmy o petycji której celem jest przyspieszenie uruchomienia transgranicznej linii autobusowej Krynica – Bardejov. Zapytanie w tej sprawie skierowałem – poprzez Ambasadę Słowacką – do strony słowackiej oraz do Kolei Małopolskich. Odpowiedzi ze strony słowackiej udzieliła Daša Jeleňová rzecznik prasowy Preszowskiego Kraju Samorządowego (odpowiednik polskiego województwa).

Transportowymi połączeniami transgranicznymi Preszowski Kraj Samorządowy we współpracy z Przedsiębiorstwem IDS  Východ zajmuje się nieprzerwanie i systematycznie, mimo skomplikowanego charakteru tej kwestii oraz odmienności procesu legislacyjnego po stronie słowackiej i polskiej. PSK (Preszowski Kraj) od dawna wspiera wszelkie inicjatywy ukierunkowane na uruchamianie połączeń przez przejścia graniczne ze swoim północnym sąsiadem. Wynikiem tych starań jest uruchomienie połączenia kolejowego Poprad – Stará Ľubovňa – Muszyna w lecie 2019. Od roku 2020 doszło do rozszerzenia kursowania pociągów turystycznych Poprad – Muszyna również na okres zimowego sezonu turystycznego. Równocześnie Preszowski Kraj Samorządowy od grudnia 2021 zamawia przez cały rok (w dwugodzinnym odstępie czasu) linię autobusową z Popradu przez Wysokie Tatry na przejście graniczne Łysa Polana, gdzie jest możliwa przesiadka na wewnątrzkrajowe połączenia polskich przewoźników.

Uwagę poświęcamy również przygotowaniu uruchomienia połączeń transgranicznych, włączając w to linię Bardejov – Krynica i kolejnych, które nadal należą do strategicznych zamierzeń PSK, realizowanych we współpracy z Województwem Małopolskim. Preszowski Kraj Samorządowy, we współpracy z  IDS Východ sp. z o. o. – organizatorem zintegrowanego transportu publicznego – w przeciągu minionego roku zaczął działać przede wszystkim w kwestii planowanego bezpośredniego transgranicznego połączenia na trasie Bardejov – Krynica, w nawiązaniu do rozmów roboczych ze stroną polską i w związku z przyjęciem Planu Obsługi Transportowej PSK. Z powodu komplikacji administracyjnych związanych z dokumentami i uzgodnieniami potrzebnymi do wniosku o wydanie licencji na prowadzenie linii międzynarodowej, nie było możliwe (z przyczyn formalno-prawnych) uruchomienie obsługi połączenia od sezonu letniego 2022, co było pierwotnym zamiarem Kraju Preszowskiego. Niestety, sytuację aktualnie po słowackiej stronie komplikuje zamieszanie z przetargiem na nowych przewoźników – nadal nie jest jasne, którzy przewoźnicy będą realizować od stycznia 2024 usługi transportowe. Dopiero po skutecznym wyborze przewoźników i podpisaniu z nimi umów będzie możliwe rozpoczęcie kilkumiesięcznego procesu administracyjnego o wydanie licencji na linię międzynarodową na kilka wyżej wspomnianych linii.

Mimo tym okoliczności Preszowski Kraj Samorządowy będzie w najbliższym czasie konsekwentnie kontynuować realizację zamierzeń zapisanych w przyjętym Planie Obsługi Transportowej PSK. Tematycznie podobnym zamiarem, jak wyżej wspomniane połączenie Bardejov – Krynica, jest na przykład połączenie na trasie Stará Ľubovňa – Piwniczna. W przypadku tej linii również mowa jest o połączeniu ważnych centrów ruchu turystycznego i uzdrowiskowego po obu stronach granicy państwowej, z potencjałem istotnych efektów współdziałania w obszarze gospodarczym, socjalnym i kulturowym.

Ciągle można podpisywać petycję w sprawie autobusów transgranicznych Krynica -Bardejov.
Petycja jest dostępna pod adresem: https://www.petycjeonline.com/krynicabardejov

Opracował: Sebastian Kolemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.